fbpx
Sociální sítě

ČLÁNKY

Gól, který nikdo neviděl?

(Foto: nhl.com)

Gól, který nikdo neviděl?

Památný rok 2004, respektive cesta Calgary Flames tehdejšími vyřazovacími boji, která se zastavila až ve finále. Na tuto spanilou jízdu party kolem kapitána Jarome Iginly jistě dodnes vzpomíná nejeden fanoušek Plamenů i přesto, že nakonec nebyla úspěšná. Přitom mohlo být všechno jinak…


Jednou z nejdůležitějších branek tehdejší finálové bitvy mezi Calgary a Tampou Bay byla bezesporu ta z hole Martina St. Louise v prodloužení šestého zápasu. Lightning ve finále prohrávali 2:3 na zápasy a útočník menšího vzrůstu srovnal sérii gólem 33 vteřin po začátku druhého prodloužení. Tampa poté ovládla i sedmý, rozhodující duel hraný před domácími fanoušky, čímž si zajistila svůj premiérový Stanley Cup. Conn Smythe Trophy získal Brad Richards.

Hlavním hrdinou přitom mohl být někdo úplně jiný. Martin Gelinas, útočník Flames, totiž možná překonal Nikolaje Khabibulina v závěru šestého utkání, konkrétně necelých 7 minut před koncem třetí třetiny.

Calgary právě hrálo přesilovku, když si Gelinas najel do brankoviště zrovna ve chvíli, kdy Khabibulin vyrazil střelu Olega Saprykina. Kotouč se od Gelinasovy brusle odrazil zpět k brance, kde se jej brankář Lightning snažil na poslední chvíli zastavit, což se mu nakonec podařilo. Je však otázkou, zda se mu to povedlo ještě na brankové čáře.

Podle opakovaných záběrů to totiž není zcela jednoznačné. Ke smůle Flames se ovšem dále pokračovalo i po následném prerušení hry. O gólu v té chvíli nikdo neuvažoval. K vyžádání videorozhodčího tedy nedošlo.

Vedení soutěže tuto situaci zkoumalo z pohledu mnoha kamer, avšak kotouč byl vidět pouze na jedné z nich. Vzhledem k úhlu kamerového záběru a k faktu, že byl puk ve vzduchu a navíc „postaven“ na hraně nebyl k dispozici jediný opravdu prokazatelný důkaz, že puk skutečně přešel brankovou čáru.

Jenže jak už to tak bývá, každá strana má dvě mince a najdou se i tací, jež po zhlédnutí záznamu tvrdí, že důkazů o platnosti gólu bylo více než dostatek.

Už před pátým finálovým zápasem prohlásil Darryl Sutter, tehdejší trenér Flames, že si vedení NHL kvůli marketingovým důvodům přeje, aby finále vyhrála Tampa Bay. Toto prohlášení bylo reakcí na potrestání Villeho Nieminena za vražení hvězdného Vincenta Lecavaliera na mantinel. Co se týče Gelinasova případu, byl Sutter ovšem na straně NHL, když prohlásil, že věří, že se videorozhodčí podíval dřív, než došlo ke vhazování. Následně dodal, že když se na video podíval sám, nedokázal s určitostí říci, zda to gól byl nebo ne.

Zkuste však něco takového vysvětlit příznivcům klubu z provincie Alberta, podle kterých je rozhodčí v onen večer zkrátka poškodili. Kdyby branka platila, vítězem by se po šesti zápasech stali pravděpodobně hokejisté Calgary Flames, ovšem to je jen kdyby…

Zajímavostí je, že to byl právě Martin Gelinas, kdo vstřelil góly rozhodující o postupu ve všech předchozích sériích. Jak moc byl blízko i v té rozhodující už se patrně nikdy nedozvíme. V každém případě se jedná o jeden z nejkontroverznějších momentů v historii celé NHL.

Autor: Aleš Krajča

Komentáře

Leave a Reply

Instagram

Více z ČLÁNKY