fbpx
Sociální sítě

AHL

MASKOVANÝ TALENT: Josef Kořenář

foto: nhl.com

MASKOVANÝ TALENT: Josef Kořenář

Gólman se v soudobém stylu hry nemalým způsobem podepisuje na konečném výsledku zápasu. Navíc se v NHL rozmáhá trend „zeštíhlování“, kdy je brankářům zmenšována maximální povolená velikost výstroje, což vede nejen k nezvykle vysokým výsledkům, ale i ke zvýšení nároků na pohyb v brance, techniku atd.

Ve světě je dodnes uznávána tzv. česká brankářská škola. Co se týče velkých akcí, český výběr nikdy neměl nouzi o vytvoření spolehlivé dvojice. Což potvrzuje i poslední MS, kdy extraligové duo Bartošák – Hrubec uchránilo českou svatyni i před nájezdy největších hvězd NHL. V tomto sobotním seriálu, bychom vám rádi postupně představili 10 mladých českých brankářských talentů, kteří mají potenciál stát se (v horizontu 5-10 let) oporami národního týmu, ba i adepty na Vezina Trophy.

 

Josef Kořenář (San Jose Barracuda, 21 let)


LAPAČKA: vlevo VÝŠKA:  186 cm
ÚSPĚŠNOST: 90,45 % (ke dni 10.6.2019) VÁHA: 84 kg
PŘEDEŠLÉ KLUBY:  TJ Jiskra Humpolec Jihočeská krajská liga), Dukla Jihlava (ELH), Benátky n. Jizerou (Chance liga), Lincoln Stars (USHL)
SOUČASNÝ KLUB: San Jose Barracuda (AHL)
MEZINÁRODNÍ START: Memoriál Ivana Hlinky, World Junior A Challenge, MS U18, MS U20
ÚSPĚCHY: stříbro z Evropského olympijského festivalu mládeže, 1/3 nejlepších českých hráčů na MS U18 a U20

Josef Kořenář svoji kariéru odstartoval za TJ Jiskry Humpolec, tedy klub hrající čtvrtou nejvyšší soutěž v České republice. Odtud se přesunul do klubu Dukla Jihlava, za niž odchytal jak 4 sezóny v nejvyšších mládežnických ligách (Extraliga mladšího dorostu, Extraliga staršího dorostu, Extraliga juniorů), tak sezónu za A-tým v Tipsport Extralize(v letech 2017-2018), kdy bohužel společně s Norem Voldenem a reprezentačním spoluhráčem Jakubem Škarkem nedokázali zabránit sestupu do Chance ligy (tehdejší WSM ligy).

Během své první dorostenecké sezóny odchytal 14 utkání s průměrem 3.41 inkasovaných branek na zápas. V následujícím ročníku se však rapidně zlepšil. Nejen, že si výrazně snížil průměrný počet obdržených gólů, ale vylepšil původních 90,1 % úspěšných zákroků rovnou o tři procenta. Navíc sezónu uzavřel jako nejlepší brankář, co se čistých kont týče. Během 26 odehraných zápasů jich nasbíral celkem osm.

V sezóně 2014/2015 odchytal celkem 44 mačů (tj. ligových i mezinárodních). Pětadvacet jich zapsal na kolbištích extraligy mladšího dorostu, šest na těch juniorských a zbylých třináct na ledě mezinárodním. V únoru roku 2015 se zúčastnil Evropského olympijského festivalu mládeže, kde českému výběru do sedmnácti let pomohl k zisku stříbrných medailí. Na turnaji jej doplnil Adam Brízgala, se kterým se o zápasy podělil rovným dílem. Svá dvě utkání odchytal s konečnou 83.3% úspěšností.

V následujícím ročníku se plynule přesunul do jihlavské juniorky, za kterou odchytal 27 soubojů. Za národní tým jich odchytal pouze o pět méně – sedmnáct na menších turnajích a pět na mistrovství světa osmnáctiletých.

Po mistrovství „osmnáctek“ v Grand Forks odešel na sezónu 2016/2017 do zamoří, kde nastupoval za tým Lincoln Stars, jež spadá pod soutěž United States Hockey League. V Lincolnu odchytal 32 zápasů s GAA (= průměr obdržených gólů na zápas) 2,22. I když nebyl draftován žádným týmem NHL, vysloužil si po této povedené sezóně tříletý nováčkovský kontrakt od San Jose.

V roce 2017 ukončil své působení ve Spojených státech a vrátil se do svého mládežnického klubu. Mimo 22 extraligových duelů odchytal stejný počet i v nižší soutěži za tým HC Benátky nad Jizerou. V prosinci téhož roku  se dočkal nominace na juniorský světový šampionát v Buffalu, kde zazářil ve čtvrtfinálovém boji proti finskému výběru. V onom zápase z 54 střel vykryl 51, a trenérům předvedl svoji klidnou povahu, když v nájezdové loterii vychytal 4 z 5 finských pokusů, a výrazně se tak podepsal pod postup České republiky. Do semifinále turnaje se český výběr probojoval po dlouhých 13 letech.

Loňský ročník zahájil na farmě San Jose, kde zazářil. V jeho polovině byl dokonce  pozván na AHL All-Star Game (z českých brankářů byli vybráni ještě Vít Vaněček a Pavel Francouz). Mezi gólmany, kteří taktéž odehráli svoji premiérovou sezónu v AHL, skončil jako druhý v počtu výher a vychytaných čistých kont  a třetí co se GAA a procentuální úspěšnosti zákroků týče. Navícvytvořil dva klubové rekordy! Zaprvé se stal prvním brankářem-nováčkem San Jose Barracuda, který v 35 zápasech zapsal 861 zákroků a třiadvacet výher, a za druhé se stal vůbec prvním klubovým brankářem, jež kdy vychytal čtyři nuly za sezónu a celou ji ukončil s 91,1 % úspěšností zásahů a průměrem 2.54 gólu na utkání.

Regulérní sezóna začíná Kořenářovi 4. října zápasem proti týmu Ontario Reign. Dellovi ani Jonesovi se minulá sezóna nevydařila úplně podle představ. I s ohledem na tento aspekt se nabízí otázka: dostane mladý talent příležitost předvést se ve svatyni Sharks?

Komentáře

Leave a Reply

Instagram

Více z AHL