fbpx
Sociální sítě

AHL

MASKOVANÝ TALENT: Jakub Škarek

foto: Juniorský hokej

MASKOVANÝ TALENT: Jakub Škarek

Ve světě je dodnes uznávána tzv. česká brankářská škola. Co se týče velkých akcí, český výběr nikdy neměl nouzi o vytvoření spolehlivé dvojice. Což potvrzuje i poslední MS, kdy extraligové duo Bartošák – Hrubec uchránilo českou svatyni i před nájezdy největších hvězd NHL. V tomto sobotním seriálu, bychom vám rádi postupně představili 10 mladých českých brankářských talentů, kteří mají potenciál stát se (v horizontu 5-10 let) oporami národního týmu, ba i adepty na Vezina Trophy.

 

Jakub Škarek (Bridgeport Sound Tigers, 19 let)

LAPAČKA: vlevo VÝŠKA:  191 cm
ÚSPĚŠNOST: 92,1 % (ke dni 23.12.2018) VÁHA: 89 kg
PŘEDEŠLÉ KLUBY:  Dukla Jihlava (ELH), HC Stadion Litoměřice (Chance liga), Lahti Pelicans (Liiga), Peliitat Heinola (Mestis)
SOUČASNÝ KLUB: Bridgeport Sound Tigers  (AHL)
MEZINÁRODNÍ START: Memoriál Ivana Hlinky, World Hockey Challenge, MS U18, MS U20
ÚSPĚCHY: zlato z Memoriálu Ivana Hlinky, mistr WSM Ligy, vicemistr WSM Ligy

Škarek, stejně jako jeho reprezentační i bývalý ligový souputník Josef Kořenář, začal své hokejové umění rozvíjet v jihlavské Dukle. Svůj debut zažil v ročníku 2011/2012, kdy jako dvanáctiletý nastoupil v lize mladšího dorostu (tj. kategorie U16). Žádné další zápasy v sezóně už nepřidal.

Pevnou součástí jihlavských mládežnických výběru v roce 2013. Během první dvou let zapsal starty jak v extralize mladšího, tak staršího dorostu. Sezóna 2014/2015 byla pro Škarka zatím jedna z nejúspěšnějších. Rok končil s 40 odehranými zápasy a téměř 90% úspěšností svých zákroků. V rámci zápasů mladšího dorostu navíc během sezóny zaznamenal 1148 zásahů. Navíc se dočkal svého prvního zápasu mezi juniory a pozvánky do A-týmu Jihlavy.

V následujícím roce se, po skvělých výkonech v hlavním jihlavském týmu, probojoval do nominace na svůj první větší reprezentační turnaj – World Hockey Challenge U17. Skvělou formu udržel i do dalšího ročníku, jenž měl Jakub naplněný „až po strop“. Nastoupil totiž k 35 utkáním za Jihlavu, čtyřem za pražskou Spartu, jeden duel taktéž přidal v juniorce.

Před začátkem regulérní sezóny byl součástí zlatého týmu z Hlinkova Memoriálu. Na mezinárodních kolbištích přidal celkem 23 duelů, z nichž čtyři zapsal na MS U18 a tři na mistrovství světa juniorů . Na juniorském světovém šampionátu startoval i příští dvou letech. Zatímco na turnaji v Buffalu platil za „jedničku“, ve Victorii a Vancouveru odehrál mač pouze jeden.

Po sezóně, kterou ze dvou třetin odchytal na hřištích Tipsport extraligy a z jedné třetiny v tehdejší WSM lize, byl v roce 2018 draftován Ostrovany z New Yorku jako 72. v pořadí a podepsal tříletý nováčkovský kontrakt.

Loňskou sezónu odsloužil ve finských soutěžích Liiga a Suomen Cup, kde dosáhl skvělých čísel. Za 29 duelů dosáhl 90,1% úspěšností s průměrným gólovým přídělem 2.6.

Škarek prošel podobným programem třeba jako Martin Nečas. Rok po draftu odehrál v Evropě a letos se podpoří farmářský klub Islanders.

Komentáře

Leave a Reply

Instagram

Více z AHL