fbpx
Sociální sítě

ČLÁNKY

MASKOVANÝ TALENT: Lukáš Dostál

foto: hc-kometa.cz

MASKOVANÝ TALENT: Lukáš Dostál

Ve světě je dodnes uznávána tzv. česká brankářská škola. Co se týče velkých akcí, český výběr nikdy neměl nouzi o vytvoření spolehlivé dvojice. V tomto sobotním seriálu, bychom vám rádi postupně představili 10 mladých českých brankářských talentů, kteří mají potenciál stát se (v horizontu 5-10 let) oporami národního týmu, ba i adepty na Vezina Trophy.

 

Lukáš Dostál (Ilves-Hockey, 19 let)

 

LAPAČKA: vlevo VÝŠKA:  186 cm
ÚSPĚŠNOST: 88,1 % (ke dni 5. 10. 2019) VÁHA: 76 kg
PŘEDEŠLÉ KLUBY: HC Kometa Brno (TELH) , SK Horácká Slavia Třebíč (Chance liga), KOOVEE (Mestis)
SOUČASNÝ KLUB: Ilves-Hockey (Liiga)
MEZINÁRODNÍ START: Memoriál Ivana Hlinky, MS U18, MS U20, utkání CHL
ÚSPĚCHY: stříbro z Memoriálu Ivana Hlinky, 1/3 nejlepších českých hráčů na MS U18, vítěz extraligy staršího dorostu + juniorské extraligy, brankář s nejvyšší procentuální úspěšností na MS U20, 1/3 nejlepších českých hráčů na MS U20

Lukáš Dostál pochází z úspěšné mládežnické líhně Komety Brno. Ještě něž začal s hokejem věnoval se boxu a fotbalu. Prvních pár měsíců strávil jako klasický hráč. Když však přišel první turnaj a jeho týmu scházela brankářská opora, vzdal se Lukáš klasické hokejky a sáhl po té brankářské. Ta mu zůstala až dodnes.

Na svých devatenáct let, disponuje obstojnou hrou holí, výtečnou ohebností a obecně pohyblivostí ve svém brankovišti, skvělým postřehem, ale hlavně bezchybnou předvídavostí hry, což prokázal na posledním juniorském šampionátu, kde v zápasech se Švýcary, Rusy, Američany či Dány dokázal právě díky skvělému čtená hry, vyřešit skoro neřešitelné svoji svižnou a přesnou lapačkou. Za zmínku stojí i jeho velmi klidná a rozvážná povaha, která z něj sálá a dozajista uklidňuje nejen spoluhráče ale i nemálo fanoušků.

Až do roku 2018 odchytal drtivou většinu zápasů s logem Komety na hrudi. V modrobílém debutoval jako dvanáctiletý hoch v extraligové kategorii do šestnácti let. Její kolbiště začal pravidelně brázdit o rok později, když sezónu zakončil s 92,7% jistotou svých zásahů.

Na obdobnou výkony navázal i v příštím ročníků. procento úspěšnosti zvedl na, vzhledem k jeho věku, ohromujících 95,33 %. Stal se navíc brankářem s nejvíce čistými konty (8) a výhrami (25) v sezóně mladšího dorostu a odnesl si i ocenění pro brankáře s nejnižším GAA a nejlepším procentem úspěšnosti zákroků během play-off.

V roce 2016 zapsal svůj první titul, konkrétně se starším dorostem Brna. V sezóně SD se opět stal gólmanem s nejnižším GAA během vyřazovací čísti a v rámci soutěže MD si vypracoval nejlepší procento SVS (95,7).Druhý titul přidal o dva roky později, tentokrát s juniorkou Brna. Před začátkem této sezóny ještě stihl vypomoct české reprezentaci do osmnácti let na domácím Memoriálu Ivana Hlinky a ukořistil cenné stříbro.

Pod další český úspěch v této kategorii se výrazně podepsal v dubnu, kdy ve čtvrtfinále na mistrovství světa U18 vychytal dlouho neporaženou Kanadu. Po této sezóně byl v létě 2018 draftován z 85. pozice Anaheimem, se kterým podepsal tříletou nováčkovskou smlouvu.

Na začátku loňské sezóny dostal příležitost chytat v týmu Třebíče, za kterou v sezóně odchytal 24 utkání. V prosinci byl povolán do A-týmu Komety Brno. Svoji premiéru si odbyl na ledě švédské Frölundy pod hlavičkou evropské Champions Hockey League. Další minuty ve svatyni svého mateřského klubu přidal již na extraligovém ledě, bylo jich celkem 80.

Na přelomu roku se probojoval do nejužší nominace pro juniorský světový šampionát v Kanadě. Zde se v průběhu turnaje vypracoval na jasnou jedničku, když svými zákroky doslova deptal útok soupeře. Turnaj pro české mladíky nedopadl podle představ, avšak Lukáš Dostál svými výkony a urputností živil naději do posledních vteřin mistrovství a také se zaslouženě zapsal do historie tohoto turnaje.

Maskovaný kouzelník dokončil turnaj s výslednou úspěšností 95,7%. V historii juniorských šampionátů byl lepší už jen Carey Price a Ilja Bryzgalov (v rámci 4 a více odchytaných zápasů).

Letošní sezónu „odšpuntoval“ v dresu finského Ilves, do kterého přestoupil poté, co Horácká Slavia nepostoupila v minulém ročníku do play-off.

Komentáře

Leave a Reply

Instagram

Více z ČLÁNKY