fbpx
Sociální sítě

FORMULE 1

Neuvěřitelný závod George Russella a Hamiltonovo voodoo

Neuvěřitelný závod George Russella a Hamiltonovo voodoo

O víkendu se v Bahrajnu konal předposlední závod letošního ročníku Formule 1, Velká cena Sachíru a mě to nedá, abych se o tomto vskutku nebývale zajímavém závodě trochu nerozepsal. Tento závod sliboval zajímavý zážitek hned z několika důvodů. Vším zamíchal pozitivní test na Covid-19 pro Lewise Hamiltona. Ten je již jistým šampionem, stejně tak jako jeho tým Mercedes, který obhájil pohár konstruktérů. Nejvyšší patra F1 tedy tato zpráva nezasáhla, ale stejně se bylo na co těšit.

Totiž – Hamilton musel být logicky někým nahrazen. Jeho zástupcem pro tento závod se stal mladý Brit George Russell, toho času “závodící“ nebo spíš paběrkující za slaboučký Williams. Tím se zase uvolnilo místo v britské stáji. To zaujmul britsko-korejský pilot Jack Aitken, člen juniorské akademie Williamsu. Aitken se měl později nepříznivě připlést do zajímavých událostí tohoto závodního víkendu. V Bahrajnu ale nebyl jediným debutujícím pilotem, protože hrozivá nehoda Romaina Grosjeana z GP Bahrajnu uvolnila pro změnu místo v kokpitu Haasu. Grosjeanovi totiž jeho sice lehká, ale přecejen zranění nedovolila v Bahrajnu do závodu nastoupit, a tak jeho místo zaujmul jezdec slavného závodnického jména Pietro Fittipaldi, vnuk slavného mistra světa F1 Emersona Fittipaldiho. Bylo se tedy na co těšit, protože lidé jsou od přírody zvědaví, a hlavně už nikoho nebaví naprostá nadvláda Mercedesu a hlavně Hamiltona, která seriálu F1 dlouhodobě ubírá na atraktivnosti, co si budeme povídat.

Takže taháků bylo dost. U toho hlavního, George Russella to bylo trošku složitější. Volba náhradníka za nemocného Hamiltona totiž měla logicky padnout na náhradního jezdce Stoffela Vandoorna, bývalého pilota McLarenu, který poslední dva roky jezdí Formuli E. Takto nejspíš uvažovaly také sázkové kanceláře, ale ti, kteří viděli více za roh, věděli své. Vandoorne se totiž comebacku v F1 nedočkal. Hamilton byl nahrazen Georgem Russellem, supertalentem, který své zkušenosti v královské disciplíně motorsportu sbírá ve slabém týmu slavného jména, Williamsu. O Russellovi coby potenciálním náhradníkovi Hamiltona musel přemýšlet každý, kdo má trochu pod čepicí, protože Russell, opěvovaný pro svůj výrazný talent je bývalý šampion Formule 2 a v neposlední řadě člen juniorského týmu Mercedesu – co chtít víc? Williams navíc coby odběratel motoru Mercedes s tovární stájí spolupracuje, a tak se přímo nabízela možnost Russella jednak otestovat do budoucna a jednak posílit své postavení v čele šampionátu, protože i když je Vandoorne zkušenější, v Russellovy schopnosti se v Mercedesu hodně věří.

Lewis Hamilton se svým náhradníkem Georgem Russellem

A tak se stalo to, že ještě na začátku týdne, kdy se mělo závodit, byl na George Russella v některých sázkových kancelářích vypsán kurz 1000:1. Takže i za “obyčejnou“ stovku byste brali sto tisíc a to už se vyplatí 😊 Čili jak píšu, ti prozíravější, kteří se nenechali uchlácholit tradičním scénářem, který představoval nasazení Vandoorna, vsadili na vítězství nebo přední umístění George Russella, ačkoliv ten jako závodník Williamsu měl v tu dobu naprosto nulovou šanci ne že získat výhru nebo alespoň pódium, ale dokonce ani bod, což se mu také doposud v sezóně ještě nepovedlo, protože Williams je stejně jako loni stále největším outsiderem ve startovním poli. A tak když se na světlo světa dostala informace, že Hamiltona nenahradí Vandoorne, ale Russell, svedly sázkové kanceláře boj o minuty, aby zachránily, co se dalo. A podle toho, co se psalo – kdyby Russell skutečně zajel dobrý výsledek, sázkovky by přišly o miliardy.

A teď už nezbývalo než čekat, zda se černý scénář vyplní. Ti klidnější si nejspíše přecejen řekli, že to bude v pohodě, protože Russell dosud ve Formuli 1 nezískal ani bod, a navíc měl startovat ve voze Lewise Hamiltona, který má jiné výškové i váhové parametry a jak víme, v F1 jde o každý centimetr a o každé kilo. Svoji roli navíc také jistě sehraje nervozita. Jenže chyba lávky, protože Russell všem prostě dokázal, že má nervy z ocele a jeho hodnocení není vyvařené z vody.

A tak se tedy stalo, že v prvním i druhém tréninku nevyhrál nikdo jiný než George Russell, který všechny teoretické nepřízně v jeho neprospěch dokázal zbořit jako domeček z karet. V kvalifikaci Russell zajel druhý nejlepší čas hned za svým daleko zkušenějším týmovým kolegou Valtterim Bottasem a to o pouhých 0,026 s. A když se v samotném závodě Russell hned po startu přehnal přes Bottase jako uragán a ukázal, že to s útokem na senzační umístění myslí naprosto vážně, to už se muselo orosit čelo i otrlým sázkařům. Poté se jezdci projeli několik kol za safety carem, který musel vyjet na trať po karambolu Charlese Leclerca s Checem Pérezem, na který ale doplatil i Max Verstappen, který se pokusil tyto dva objet, ale přitom poněkud zapomněl brzdit, a tak se o další účinkování v Bahrajnu připravil vlastně sám, protože pokud by zastavil, mohl dál pokračovat v závodě. Leclerc skončil a Checo Pérez byl na posledním místě, což je vzhledem k dalšímu vývoji závodu neuvěřitelné.

Nehoda Leclerca, Péreze a Verstappena v prvním kole

Jakpak se asi Russellovi jelo za safety carem po nedávném incidentu v Imole, kde si se svým Williamsem jel poprvé v sezoně pro body jak pro sebe, tak pro svůj tým, ale vlastní chybou ve snížené rychlosti poslal svůj vůz do bariéry?

Russellův karambol za safety carem v Imole

Tentokrát se ale nic podobného neopakovalo a po restartu závodu se Russell dlouho držel na prvním místě a ve světě F1 nebylo asi moc lidí, kteří by mu vítězství nepřáli. Navíc celou dobu si vodil zkušenějšího Valtteriho Bottase jako poslušného pejska za sebou. Jenže jak už to tak někdy bývá, svět je prostě někdy krutý a Russelovi se stalo až příliš nešťastných věcí najednou a jestli si vybral všechnu smůlu právě teď, pak už bude v silném autě v budoucnu jenom vyhrávat. O jeho životní výsledek jej paradoxně připravilo “jeho“ auto, nebo alespoň pilot, který ho řídil a tedy nahradil, Jack Aitken. Ten totiž svojí chybou narazil do bariéry, urazil si přední spoiler a po virtuálním safety caru byl na trať opět vyslán i ten opravdový. Toho chtěl jako obvykle využít Mercedes a zavolal oba své piloty najednou. Jenže jindy bezchybný Mercedes, tým, který přece nikdy nechybuje udělal hned několik chyb.

George Russell, který do boxů zajel z prvního místa nejprve o půl metru minul své místo, aby mu pak mechanici nasadili na přední kola pneumatiky jeho týmového kolegy Bottase, který v ten moment už stál za ním a čekal až se v boxu uvolní místo i pro něj. Použít pneumatiky určené pro druhého jezdce je v F1 v rozporu s pravidly, ale to si mechanici uvědomili až když Russella v boxu vystřídal Bottas a mechanici pro něj najednou neměli jeho sadu pneumatik. Takže vše začalo nanovo. Když Bottasovi nazuli pneumatiky naopak určené pro Russella, byl omyl všem jasný a tak mu mechanici po přezutí museli gumy opět stáhnout, nazout původní se kterými zajel do boxů a takto ho opět poslat zpět na trať. Následně musel být do boxů samozřejmě opět povolán Russell, aby mu byly nazuty správné, a hlavně JEHO pneumatiky. Tím vydělal Valtteri Bottas a dostal se před Russella. Oba jezdci Mercedesu ale už před sebou měli trio Pérez, Ocon a Stroll, kteří na zmatky v boxech Mercedesu vydělali. Ještě chci hlavně upozornit na to, že Mercedes své jezdce vůbec stahovat na výměnu pneumatik nemusel, protože oba měli dostatečně životaschopné pneumatiky z prvního pit stopu, aby v klidu dojeli až do konce. Oba totiž již vystřídali obě povinné směsi pneumatik a do konce by je již vzhledem k náskoku ušetřili. Mercedes tak učinil prakticky jen “pro sichr“ aby tradičně využil virtuálního safety caru, což se v minulosti již mockrát vyplatilo, a to převážně v případě Lewise Hamiltona, který tak několikrát i právě kvůli tomuto kroku závod vyhrál. O to je to pro Russella vlastně smolnější, protože do boxů vůbec zajíždět nemusel, bylo to jen aby si vše pojistili a místo toho to mělo naprosto opačný efekt.

Bottas přijíždí do boxů po zpackaném pit stopu George Russella. Ještě netuší, že ani on „nevyvázne“

No nic, Bottas byl tedy na trati zpět na starých pneumatikách a od zastávky už jenom ztrácel, na rozdíl od Russella, který se naděje na senzační vítězství ve “svém“ závodě nechtěl jen tak vzdát. A vypadalo to, že se mu to možná i podaří, protože na nových pneumatikách jel skvěle.

Již podruhé v závodě předjel v závodním manévru Bottase a následně i Strolla a poté i Ocona. V čele závodu byl Checo Pérez, který se z posledního místa nejen skvělou jízdou, ale i velmi dobře zvládnutou strategií Racing Pointu dostal až na přední příčky. Myslím, že i jemu fandil skoro každý stejně jako Russellovi a fandové museli být v ten moment asi dost rozpolcení. Podle výkonu v tomto závodě by měli vyhrát oba, jak Russell, tak Pérez. Jenže když už se schylovalo k tomu, že si to ti dva spolu rozdají přímo na trati o první místo, potkala Russella opět další nehorázná smůla, defekt zadní pneumatiky. Ten si Russell údajně způsobil tím, že najel na část úlomku z vozu jeho náhradníka Aitkena, tedy “jeho“ Williamsu, ve kterém by jinak seděl on nebýt Hamiltonovy absence.

Ulomený spoiler z Aitkinova / Russellova Williamsu, který zřejmě stál George Russela životní vítězství

Prostě šílená a neuvěřitelná shoda náhod a nebýt právě tohoto okamžiku, Russell by se nejspíš stal vítězem, protože rozhodně měl rychlost a také dravost na to, aby Péreze ve zbývajích kolech dotáhl a hlavně předjel! Takhle ale Russell musel znovu na přezutí a propadl se až na 14. místo. Bojovník Russell se ani teď nevzdal, a i když do konce zbývalo již jen pár kol, dokázal si vybojovat 9. místo a 2 body! Místo výhry slabá náplast, ale Russell ukázal, že jestli je někdo budoucností Formule 1, pak je to právě on!

Závod vyhrál Checo Pérez, který si ale rovněž zasloužil absolutorium, protože co v tomto závodě předvedl, byl také naprosto nevídaný výkon. Své nejlepší umístění v kariéře zaznamenal i Francouz Estéban Ocon na Renaultu, který tak letos ještě překonal svého týmového kolegu Daniela Ricciarda, který měl již na kontě dvě třetí místa. Třetí skončil druhý z jezdců Racing Pointu Lance Stroll. Kdyby se jelo jen o jediné kolo víc, čtvrtý Carlos Sainz na McLarenu by Strolla nejspíše předjel, ale takto mu to muselo stačit. Bottas skončil až osmý. Do cíle dojeli oba nováčci Aitken i Fittipaldi, což je také úspěch. Stáj Mercedes za nasazení špatných pneumatik vyfasovala pokutu 20 000 euro a napomenutí. Checo Pérez vyhrál svoji první velkou cenu za 190 startů.

Sergio „Checo“ Pérez a jeho první triumf v F1

A považte, že se tak stalo právě v době, kdy stále nemá smlouvu! Jezdecká sedačka je de facto volná jen u Red Bullu, který ještě nepotvrdil týmového kolegu Maxe Verstappena. Alex Albon, který je stále na čekané v Bahrajnu dojel šestý, ale opět to bylo z jeho strany tradičně nemastné, neslané. Je to zvláštní, a právě na příběhu Péreze je vidět, že ve světě F1 je možné všechno. Pérez má totiž talent, každý o něm ví v jak silného a respektovaného závodníka se vypracoval. Má za sebou silné sponzory a spoustu peněz, silnou fanouškovskou základnu v Mexiku a vůbec v Latinské Americe, a ještě je mu stále teprve 30 let. Ale ani toto všechno nestačí, aby si v klidu vybojoval sedačku na příští rok. No, uvidíme. Doufám, že to jediné místo u Red Bullu dostane právě on. V Racing Pointu bude nadále závodit synek majitele týmu Lawrence Strolla Lance Stroll, který – upřímně – bohužel Pérezovi co do jezdeckého umění nesahá ani po kotníky. Jeho kolegou bude v příštím roce čtyřnásobný šampion Sebastian Vettel, který tak konečně končí své ke konci už velmi utrápené angažmá u Ferrari. Ještě dodám, že tým Racing Point se od příštího roku stane továrním týmem automobilky Aston Martin.

Co dodat? Na tento strhující závod budou fandové F1 asi ještě dlouho vzpomínat, protože tolik událostí najednou se jen tak v jedné velké ceně nesejde. Tento víkend napsal několik silných příběhů, ať už to bude ten pro George Russella, pro Checa Péreze, pro Estébana Ocona, Lance Strolla, Jacka Aitkena nebo Pietra Fittipaldiho.

Estéban Ocon, Checo Pérez a Lance Stroll na stupních vítězů

A nešťastný Lewis Hamilton? Ten byl prý velmi zklamán, že se nemůže Velké ceny Sachíru zúčastnit a kdyby nebylo jeho absence, nic z toho co jsem zde psal by se nestalo. Nebo… opravdu se vůbec nezúčastnil??? 😊 Ono to skoro vypadá, jako by Hamilton během sledování závodu seděl někde doma s panenkami voodoo a píchal do nich špendlíkem a ještě pronášel proslulé fialové kouzlo, které si vypůjčil od staré Jeremiášky, která ho ze zlosti používala na Rychlé Šípy. Nebo zákulisní hra nějakého sázkařského bosse, který co já vím – uplatil mechaniky, kteří mají na starosti výměnu předních kol? To vše je samozřejmě psáno s velkou nadsázkou, ale tak já nevím. Jak je prostě možné, že vždy bezchybný Mercedes najednou takto NĚKOLIKANÁSOBNĚ chybuje právě v závodě, kde výjimečně nejede Lewis Hamilton? Je to prostě všechno nějaké divné… Ale asi prostě jen velká smůla.

Jisté je ale to, že Velká cena Sachíru se nesmazatelně zapsala do historie Formule 1 a to už nikdo nesmaže. Více takových a uvadající popularita královské disciplíny motorsportu bude zase zkvétat!

Komentáře

Leave a Reply

Instagram

Více z FORMULE 1