fbpx
Sociální sítě

AKTUALITY

Requiem pro hokej

Requiem pro hokej

Tak stalo se bohužel to, co jsme v koutku duše tak trochu čekali, ale přecejen jsme si říkali – ne, NHL se to nedotkne. Koronavirus hýbe světem a zasahuje už velmi důrazně do životů velkého množství lidí, ačkoliv před pár dny si to mnozí z nás ještě moc nechtěli připouštět. Jaké opatření pro nás přináší současný stav, to asi každý ví, takže je zbytečné se o tom rozepisovat, ale přecejen pořád jsme server o hokeji, takže i my se k současnému dění přinášíme pár slov.

Liga tedy byla přerušena a kdy se rozběhne, to je ve hvězdách.

A to v NHL koronavirus zatím prokázán nebyl! V konkurenční NBA ale ano a mnoho klubů NHL a NBA sdílí společné prostory a možnost nákazy tu prost je. Zatímco v Evropě ale již začalo jít do tuhého, v nHL se o tom nejdřív jen šuškalo, než se začaly dít nějaká opravdová opatření. Začalo to tím, že v Kalifornii v místě, kde hrají San Jose Sharks padl třítýdenní zákaz akcí nad 1000 lidí. V této oblasti se totiž koronavirus prokázal. Sharks jsou tedy byli přinuceni hrát zápasy buď před prázdným hledištěm, nebo na jiném místě, kde se na ně zákaz nebude vztahovat. Další byl stát Ohio a tamní klub Columbus, kde to tak mělo zůstat až do konce základní části. Jenže nakonec do toho spadli i všichni ostatní.

Liga tedy nyní stojí a těch scénářů jak dále postupovat je několik, ale pravděpodobné jsou dva. Jeden, že zatím zůstane liga jen přerušena a bude se vyčkávat. Zástupci ligy se totiž nechtějí smířit s koncem sezóny a budou čekat co nejdále to půjde. Závěr základní části by se tak mohl teoreticky ještě opravdu dohrát a liga by se mohla hrát až do konce července. Kluby údajně nyní mají za úkol zajistit dostupnost svých arén právě z tohoto důvodu.

Prvním scénářem byly prázdné tribuny, nakonec se do toho ale seklo ještě rázněji

Další možnost je podobná, ale s tím rozdílem, že základní část by se již nedohrávala, ale rovnou by se naskočilo do play off. Tato možnost je samozřejmě až druhým řešením, protože je jasné, že kluby, které jsou nyní pod čarou postupu, by již ztratily šanci. To jak víme, se stalo právě u nás, kde České Budějovice postoupily do extraligy ne tím, že by si ji vybojovali, ale protože si to zástupci klubů odhlasovali. Já toto nepovažuji za správné rozhodnutí, protože play off je úplně jiná soutěž a základní část se prostě maže. Na druhou stranu je jasné, že když klub vyhraje základní část o 44 bodů, je zase průšvih, aby takový klub byl takto odstaven od postupu. Já se přikláním k tomu, že bez play off by se nemělo ani vyhrávat ligu, ani postupovat výše. Kladno prostě mělo sestoupit a další rok se hrát v extralize bez postupujícího ze Chance ligy, nebo soutěž jen přerušit a počkat, co se bude dál dít. A dále samozřejmě postupy z dalších nižších soutěží, kde je rovněž zmatečná situace. Každopádně se to stalo. V NHL se bude ale postupovat samozřejmě jinak, protože tam se postupy ani sestupy řešit nemusí.

Pokud by se tedy do play off v NHL postupovalo podle současného stavu, některé kluby by postoupily s odřenýma ušima a se štěstím, některým by naopak brána play off zůstala zavřená i přesto, že ji měly na dosah a měly na to ještě spoustu času. Je jasné, že žádné řešení asi nebude ideální, protože ať už dojde právě k tomuto scénáři, nebo se anuluje nakonec celý ročník, všechno už bude stejně mít pachuť, která nepůjde odstranit. A otázka je, co je vlastně správně a co špatně.

Ken Holland i Darryl Katz nyní mají starostí až nad hlavu

Anulování by asi bylo krajní řešení, ale ve světě již k němu došlo a tamní hokejové svazy si vůbec nebraly servítky. Nejdřív se také někde zkoušelo hrát bez diváků, ale to byla spíš tryzna než hokej a nakonec i v souladu s rozhodnutími tamních vlád hokejové svazy sáhly k ukončení soutěží. V Evropě to jako první byly rakouská EBEL liga a německá DEL. A pak již to šlo ráz naráz. Švýcarsko, Slovensko, Norsko a dlaší a další země, v neposlední řadě i tady u nás v České republice.Některé pak jsou jen přerušeny a to hlavně zámořské soutěže, kromě NHL i AHL, ECHL a další. Oproti tomu KHL zatím jede dál, zřejmě jsou vůči všemu imunní (…)

Takže co nám zbývá dál, čekat jak se budeme s koronavirem potýkat dál a jestli to je opravdu globální hrozba pro celé lidstvo, nebo až příliš nafouknutá bublina. v dnešním světě, který je až přemíru zmedializován a kde jsou lidé ovlivňováni a masírováni hlavně přes média a sociální sítě, možné je všechno. A hokej teď bohužel asi není to opravdu důležité, i když ho milujeme a nemůžeme bez něj být.

Držte se a doufejme, že bude zase dobře.

Komentáře

Leave a Reply

Instagram

Více z AKTUALITY