fbpx
Sociální sítě
Jakub Voráček

AKTUALITY

Voráček vstoupil mezi legendy NHL, odehrál tisící utkání

Zdroj fotky: dispatch.com

Voráček vstoupil mezi legendy NHL, odehrál tisící utkání

Jakub Voráček má v nejslavnější lize světa velké jméno, prožil dvě osmdesátibodové sezony, ale týmový úspěch ho míjí. V nejslavnější lize světa odehrál úctyhodných tisíc zápasů a je dvanáctým Čechem, kterému se to v historii podařilo.

V červnu 2007 se tehdy sedmnáctiletý Jakub vydal se svou rodinou do Columbusu, kde se konal draft do NHL. Již před výběrem hvězdiček bylo o českém hokejistovi hodně slyšet, na začátku sezony byl podle skautů zařazován i do elitní trojky, jelikož se mu v Halifaxu hodně dařilo. Nakonec si na své jméno musel počkat o trochu déle. Generální manažer Blue Jackets Scott Howson dorazil na pódium a chvíli se kochal skvělou atmosférou, poté ale spustil: „Jménem našich skvělých fanoušků zde v Columbusu si Blue Jackets vybírají ve vstupním draftu NHL jako sedmého v pořadí, z Halifaxu Mooseheads, Jakuba Voráčka.“ A tohle byl úplný začátek nové kapitoly jeho kariéry.

Jakub Voráček na draftu do NHL

Jakub Voráček na draftu do NHL (gettyimages.com)

Na svou premiéru v nejvyšší zámořské soutěži si ale musel počkat, Columbus jej totiž ještě na jeden ročník poslal do Halifaxu. V kanadské juniorce táhl svůj tým, připsal si téměř dva body na zápas a stal se čtvrtým nejproduktivnějším hráčem základní části QMJHL.

V říjnu 2008 se Blue Jackets vydali k prvnímu zápasu sezony do Dallasu, Voráček se připravoval na svůj debut v NHL. A vstup do ligy zažil ve velkém stylu! Český křídelník otevíral skóre proti Stars v šestnácté minutě, připsal si i asistenci. Stal se tak prvním nováčkem Columbusu, který si v prvním utkání připsal na konto dva kanadské body.

Jakub Voráček při premiéře v NHL

Jakub Voráček při premiéře v NHL (gettyimages.com)

V týmu, který sídlí v Ohiu, strávil rodák z Kladna tři sezony, během nichž odehrál 241 zápasů. Poté byl v roce 2011 vyměněn do Philadelphie. Společně s ním putovaly dvě volby draftu, ze kterých se vyklubali Couturier a Cousins, naopak do Columbusu zamířil Jeff Carter. Tak začala nová etapa v životě i kariéře českého hráče.

S Flyers podepsal po výměně jednoletou smlouvu. Sezona se mu individuálně celkem podařila, ale na další kontrakt musel chvíli čekat. Philadelphie se totiž během otevření trhu s volnými hráči snažila přivést kvalitního útočníka, to se ale nepodařilo a financí zůstalo pod platovým stropem dost. A tak měl hráč, který na zádech nosí číslo 93, na stole novou čtyřletou smlouvu, kterou bez váhání podepsal.

Ročník 2012/2013 však začal český útočník v KHL. Kvůli výluce odehrál 23 utkání za tým HC Lev Praha. Poté přišel návrat za oceán. Čtyřletá smlouva přinesla dobré individuální výkony Voráčka, který se stal jedním z tahounů týmu. Ale největším úspěchem Flyers bylo pouze první kolo v bojích o Stanley Cup.

Jakub Voráček v dresu Flyers

Jakub Voráček v dresu Flyers (phillysportsnetwork.com)

Již rok před vypršením smlouvy se s Philadelphií dohodl na jejím prodloužení. Český útočník se upsal na osm let. „Je to jeden z nejlepších momentů mého života,“ reagoval rodák z Kladna po podpisu masivního kontraktu.

Ve Philadelphii se stal Voráček ikonou, bodově táhl tým a stal se i lídrem v kabině. Písmeno „A“ dostal na dres v sezoně 2019/2020 absolutně oprávněně. A v téže sezóně slavil s týmem největší úspěch, když Flyers dokráčeli do play off. V upraveném formátu nejdříve vyhráli skupinu o umístění, v prvním kole vyřadili Canadiens a ve druhém padli v sedmém zápase s Islanders. Rozhodně šlo o nejúspěšnější představení Philadelphie ve vyřazovacích bojích od roku 2012.

Po nevydařené zkrácené sezoně 2021 se v organizaci sídlící ve státu Pensylvánie konalo několik změn. Několik hráčů odešlo, několik přišlo. Stěhování se týkalo i českého křídelníka, který byl vyměněn do Columbusu za Cama Atkinsona. „Je to pro náš klub významná výměna a jsme nadšeni z toho, že přivítáme Jakuba Voráčka zpět v rodině Blue Jackets. Je to silný dynamický ofenzivní hráč, který bude pro náš klub důležitý,“ vyjádřil se po trejdu generální manažer Blue Jackets.

Jakub Voráček se ihned stal důležitým článkem klubu z Ohia. „Přišlo mi, že jsem ve Philadelphii v posledních letech nedostával příležitost táhnout mančaft. Věděl jsem, že mám na víc,“ komentoval rusovlasý vousáč nedávno a rozhodně svá slova potvrzuje. V týmu zvládá dělat všechno, především ale sbírá kanadské body, o čelo týmové produktivity se dělí s Bjorkstadem. Patří k nejlepším nahrávačům ligy, společně s Lainem motají hlavu obráncům soupeřů a je také mentorem pro nováčky Činachova a Sillingera.

Rodák z Kladna se v utkání proti New Jersey Devils, které se hrálo v noci na 7. ledna 2022, zapsal do historie, odehrál tisící zápas v nejslavnější hokejové lize světa a určitě ještě nemá dost! Pokud vše půjde hladce, může se na konci sezony zařadit na 8. místo, co se počtu odehraných utkání mezi Čechy v NHL týče. Ze skupiny „tisícovkařů“ by za sebou nechal Plekance, Sýkoru, Hejduka či Svobodu. Smlouvu s Columbusem má uzavřenou do roku 2024, takže bude mít příležitost připsat ještě spoustu utkání, zároveň není nikde napsáno, že bude po uplynutí tohoto kontraktu v NHL končit. Na legendárního Jágra to však s největší pravděpodobností stačit nebude, ten se na kluzištích v nejlepší lize světa sklouzl hned 1733krát.

Komentáře

Leave a Reply

Instagram

Více z AKTUALITY