fbpx
Sociální sítě

BIATLON

Review: senzační vítězství Laegreida, vynikající Moravec, ale i trápící se Češky

Biatlonoví fanoušci mohou slavit! V sobotu 28. listopadu odstartoval další ročník Světového poháru (SP) v biatlonu. Místem konání prvního kola biatlonového seriálu bylo symbolicky zvoleno finské město Kontiolahti, ve kterém se konaly poslední závody předčasně ukončené sezóny 2019/2020. Na biatlonisty čekaly dvě disciplíny – vytrvalostní závod a sprint. Po prvním kole jsou v celkovém bodování z českého výběru nejúspěšnější Ondřej Moravec a Markéta Davidová.

Obdobně jako u jiných sportovních soutěží se i biatlonový SP koná v režimu bubliny, tedy bez diváků a pod přísnými hygienickými opatřeními. Navíc se, vzhledem ke koronavirové pandemii, Mezinárodní biatlonová unie (IBU) rozhodla minimalizovat přesuny mezi závodními víkendy, takže se i druhé kolo SP bude konat v patnáctitisícovém městě v Severní Karélii. O zastávku SP tak přijdou již tradiční pořadatelé jako je švédský Östersund nebo Ruhpolding v německé části Alp.

Moravec pátý, nejlepší Češka až ve třetí desítce

Prvním z celkových 70 závodů biatlonového seriálu se stal tzv. individuál, tedy vytrvalostní závod mužů na 20 km. Ten odstartoval hodinu před sobotním polednem. Mezi 101 biatlonisty na trať vyběhlo i pět Čechů. Nejlepším z nich byl biatlonový veterán Ondřej Moravec, který svoji poslední sezónu kariéry, zahájil skvělým pátým místem, když mu umístění na bronzové příčce uniklo o pouhých 3,3 vteřiny vinou pomalejšího běhu. Navíc se stal jedním ze tří biatlonistů, kteří se na střelnici ani jednou nemýlili. Mimo Moravce čistou střelbu zapsal Kanaďan Christian Gow a mladý Nor Strula Holm Laegreid, který v závodě překvapivě zvítězil – byl to jeho teprve pátý start v SP. Druhým nejlepším Čechem se stal Michal Krčmář, který z dvaceti terčů nesestřelil jediný. Minutová penalizace za nesestřelený terč ho tak odsunula z elitní desítky, konkrétně na jedenácté místo.  Na body do hodnocení SP nikdo další z Čechů nedosáhl. Adam Václavík dojel do cíle se ztrátou 4:51,9 minuty na 45. místě, sedmdesátý šestý projel cílem Tomáš Krupčík a šest vteřin po něm do cíle dojel mladík Jakub Štvrtecký, který chyboval šestkrát.

Individuál žen na 15 kilometrů senzaci v podobě nečekaného vítěze nepřinesl. Na nejvyšší příčku svým výkonem dosáhla Dorothea Wiererová, vítězka celkového hodnocení SP z předešlých dvou sezon. Z Češek byla na trati nejlepší třiadvacetiletá Markéta Davidová, která si osmým nejrychlejším během a třemi nepřesnostmi vysloužila 21. místo. Shodně se třemi chybami doběhla do cíle Eva Puskarčíková, která obsadila 42. nebodovanou příčku. S pěti minelami závod ukončila padesátá sedmá Lucie Charvátová, pro 78, místo si dojela Jessica Jislová a poslední z Češek cílovou rovinku projela juniorka Voborníková.

Nejlepším Čechem opět Moravec, ženy bez zlepšení

Druhou letošní disciplínou se stal sprint. Stejně jako v sobotu byl na programu jako první závod mužů, na které jako obvykle čekala desetikilometrová trať a dvě střelecké zastávky. Jako první Čech odstartoval třicátý v pořadí Ondřej Moravec, který si díky bezchybné střelbě dojel pro desáté místo a další body do hodnocení. Na nejrychlejšího běžce a zároveň vítěze sprintu Johannese Thingnese Bö ztratil minutu a 12 vteřin. Dále se závod z českého týmu nejvíce povedl Michalovi Krčmářovi, který se umístil šestnáctý. V rámci sedmé desítky do cíle společně dojeli oba junioři. Mikyska, který si odbyl premiéru v SP, dojel s jednou chybou na střelnici na 60. příčce. O tři vteřiny později jako jednašedesátý cílem projel Štvrtecký, který musel na trestném kole kroužit třikrát. Nejhorším Čechem byl Václavík na 82. místě.

České biatlonistky se opět trápily. Jako úplně první závodnice na trať vyjela Markéta Davidová. Ta, bohužel, stejně jako ve vytrvalostním závodě, udělala v dvoupoložkovém závodě tři chyby, což ji pasovalo na 37. příčku. Puskarčíková sice minula jen dva terče, ale nedařilo se ji po běžecké stránce a skončila padesátá třetí. O šest pozic za ní doběhla se třemi trestnými koly na kontě Lucie Charvátová. Se čtyřmi omyly dojela třiadevadesátá Jessica Jislová. Na 96. místě svoji premiéru zakončila Eliška Teplá. Vítězkou se stala švédská Hanna Öbergová.