fbpx
Sociální sítě

HOKEJ

Hrát s kluky je to nejlepší, co holka může mít, říká Sára Čajanová

foto: hokej.cz

Hrát s kluky je to nejlepší, co holka může mít, říká Sára Čajanová

Od mala válí hokej nejen s děvčaty, ale i chlapci. Před svým odchodem do švédského celku Brynäs IF pravidelně nastupovala v Extralize dorostu coby obránkyně Vsetína. Minulou sezonu vedla národní tým hokejistek do 18 let jako kapitánka na MS v Bratislavě a letos si odbyla premiéru na té nejvyšší reprezentační úrovni. Tu zvládla na jedničku – při svém debutu za národní seniorský tým vstřelila dvě branky.


Bude to čtrnáct dní od tvého podpisu se švédským klubem Brynäs IF. Jaké jsou tvoje prozatímní dojmy z nového angažmá?

Mají tady ke všemu skvělý přístup a máme výbornou partu, takže jsem se vším velmi spokojená.

Jaký máš pocit ze zápasů? Vyhovuje ti tamní styl hokeje?

Zápasy mají velkou kvalitu. Dostávám hodně prostoru na ledě a jsem ráda, že se nám zatím hodně daří, a doufám, že to takhle bude pokračovat i v play-off.

Jak sis zvykla na život v nové zemi? Líbí se ti v Gävle?

Ještě jsem se moc nestihla podívat do centra Gävle, ale i tak se mi tady moc líbí.

A je naopak něco, co tě překvapilo, nebo něco, čím se život ve Švédsku výrazně liší?

Švédsko je krásná země, velmi podobná té české. Hodně mě překvapilo, že se tady nijak moc neřeší covid, takže se ve Švédsku cítím, jako by vůbec neexistoval.

Položím stejnou otázku, ale zaměřme se na ní z hokejové perspektivy – jak moc se liší švédská ženská hokejová liga od té české a čím?

Tak určitě obrovský rozdíl je v kvalitě té ligy. Po všech stránkách se vlastně SDHL vůbec nedá srovnávat s českými ženskými soutěžemi, protože to je sto a nula.

V klubu působí další dvě Češky – Denisa Křížová a Kateřina Mrázová. Trávíte spolu čas i mimo mantinely?

Holky chodívají někdy do práce a já dělám dálkově školu, takže se většinou vidíme až na zimáku, ale když je čas, tak ho někdy trávíme společně.

Před odchodem jsi pravidelně nastupovala v Extralize dorostu v barvách Vsetína. Jak moc ti v ženském hokeji pomáhá právě to, že jsi dlouho hrála mezi chlapci? Co konkrétně ti zápasy daly?

Jsem vděčná Vsetínu, že jsem tam mohla hrát nejvyšší dorosteneckou soutěž a příští rok v tom pokračovat. Hrát s klukama je to nejlepší, co holka může mít, protože tam musí makat o to víc, aby se těm klukům vůbec vyrovnala.

Zápasy a tréninky s klukama mi daly rychlost a naučily mě reagovat na všechno rychleji, protože je všechno s klukama o hodně rychlejší než s holkama. A určitě taky fyzickou připravenost na osobní souboje.

A naopak je nějaký prvek z ženského hokeje, který sis přenášela do zápasů s kluky?

Snažím se hrát furt stejně mezi holkama i klukama, takže myslím, že žádný konkrétní prvek nemám.

Jsi hokejová univerzálka – na Vsetíně jsi hrála jak na pozici útočníka, tak v obraně. Mezi ženami hraješ zase výhradně na postu obránkyně. Která pozice ti sedí víc?

Poslední rok a půl jsem na Vsetíně hrála obránkyni a obrovsky mi to pomohlo v mém rozvoji, protože tak mám celou hru před sebou. Takže pozice obránce mi sedí určitě víc.

Který styl hokeje tě baví víc? Mužský, nebo ten ženský?

Určitě mužský, ale samozřejmě každý ten styl hokeje má něco do sebe.

Jak vlastně začala tvoje cesta v mužském hokeji? Jaké byly začátky?

Odmalička jsem hrála s klukama ve Zlíně a v dorosteneckém věku jsem přešla na Vsetín.

Nebála ses třeba ze začátku fyzických soubojů u mantinelu a před brankou?

Myslím si, že když to ta holka chce hrát, tak nemůže mít strach, protože by se mezi klukama moc neprosadila.

A nedávali (nedávají) ti kluci sežrat, že jsi holka?

Jsou týmy, kdy do mě při soubojích jdou víc a jsou týmy, kdy míň. Já to ale musím očekávat a musím ty rány snést, bez toho by to nešlo.

Jaká je vlastně mužská kabina? Liší se nějak od té ženské?

Asi nevidím žádný rozdíl. Jak v ženské, tak v mužské se cítím stejně. Hokej je hokej.

Kvalita českého ženského hokeje v posledních letech výrazně stoupá… S ženskou reprezentací tě na začátku dubna čeká MS v Kanadě. Jak se na něj těšíš a co od něj očekáváš?

Hodně stoupá a teď s novým trenérem stoupne ještě víc. Těším se moc, všichni se na to moc těšíme. I přes ty podmínky ohledně koronaviru… Očekávám samozřejmě nové zkušenosti na té nejvyšší úrovni a určitě to bude skvělý zážitek.

Komentáře

Leave a Reply

Instagram

Více z HOKEJ