Přesně před 97 lety odehrála československá hokejová reprezentace první zápas na zimních olympijských hrách. Ty se v roce 1924 konaly ve francouzském městě Chamonix a prvního zimního olympijského hokejového turnaje se zúčastnilo celkem 8 zemí. Českoslovenští hokejisté obsadili 5. pozici společně s Francií.
pozn. Nejednalo o první hokejový turnaj na olympijských hrách. Poprvé se totiž konal na LOH v Antverpách v roce 1920, nicméně hokej tam tehdy nebyl považován za olympijský sport, ale o sport ukázkový. Zpětně byl tento turnaj uznán jako první mistrovství světa.
V Chamonix bylo osm celků rozděleno do dvou skupin. Skupinu A tvořila kromě Československa i Kanada (zastoupená hráči celku Toronto Granites), Švédsko a Švýcarsko, skupinu B USA, Velká Británie, Francie a Belgie. V každé skupině se hrálo systémem každý s každým a do finálové skupiny postoupily dva týmy. Hrálo se na tři třetiny po 25 minutách.
Československý tým od počátku provázely problémy. O rok dříve vyvrcholily spory v československém hokeji mezi kluby, doprovázely ho ale i osobní neshody. Fakticky došlo ke vzniku Československé asociace kanadského hokeje (ČSAKH), která se odštěpila z Československého svazu hokejového (ČSSH). Jednu dobu se dokonce zdálo, že bude účast na turnaji zrušena. Konečná soupiska byla tímto sporem ovlivněna, jelikož jediný nominovaný hráč hrající v klubu hlásícím se k ČSAKH byl Josef Maleček, který dostal účast vojenským rozkazem.
V konečné nominaci byli tito hráči:
brankáři: Jaroslav Stránský, Jaroslav Řezáč,
obránci: Otakar Vindyš, Valentin Loos, Jaroslav Pušbauer,
útočníci: Jaroslav Jirkovský, Josef Šroubek, Josef Maleček, Miloslav Fleischmann, Jan Palouš, Jan Fleischmann, Jan Krásl, Ludvík Hofta.
Zimní olympijské hry v Chamonix začaly 25. ledna, o tři dny později proběhly první zápasy hokejového turnaje. Českoslovenští hokejisté do turnaje vstoupili proti favorizovaným Kanaďanům. Z Národních listů z 2. 2. 1924 víme, že zápas začal ve 14:45. Dále se v těchto novinách dočteme: „Nástup a šílené tempo Kanaďanů bylo ohromující a přivedl hned na počátku prvé minuty touš do branky Čechoslováků. (…) Po prvé brance k všeobecnému překvapení vzpamatovali se Čechoslováci, nasadili břitké tempo a několikráte prorazili obranu Kanaďanů, takže výborný brankář kanadský musel několikráte zachraňovati. Výkony a tuhý odpor Čechoslováků byl obdivuhodný a dostávalo se mu hojného uznání. (…) Akrobatické a bruslařské výkony přeskoků, výpadů, obratů a úžasné techniky holí Kanaďanů jsou vysvětleny hlavně tím, že mužstvo jejich po tři léta pilně hraje a trainuje každoročně po šest měsíců v témž sestavení. Za těch okolností nezbylo našemu mužstvu než soustřediti se k obraně, přičemž ovšem neopomíjelo žádné příležitosti k útoku. Zvláště vynikali v našem mužstvu Šroubek, Maleček, Vindyš a Loos. Náš brankář zachránil v nespočetných případech.“ Zápas ale i přesto skončil debaklem v poměru 0:30.
Jiný pohled na zápas se objevil v Lidových novinách 2. 2. 1924, kde se píše: „Smutné jsou to zprávy a smutná to byla podívaná. Však již naši první den, když viděli Kanaďany, řekli: »To bude čtyřiadvacet–nula nejméně!« Báseň, pohádka, ohromné, úžasné, to vše už se mohlo říkat, když tito lední ďábli trenovali. Tu rychlost, tu jistotu, co oni, nikdo neměl a jako champion Evropy muselo proti nim nastoupit Československo – a naložili mu tedy 30:0! Je to strašné, ale nic jiného nebylo možné očekávat a výsledek je úplně v poměru sil obou mužstev.„
Československo si ve skupině připsalo prohru i v utkání se Švédy výsledkem 3:9. Jedinou výhru českoslovenští hokejisté zaznamenali proti Švýcarům, které porazili 11:2. Zároveň se jednalo o jejich konec na turnaji, jelikož se nedostali do finálové skupiny.
Turnaj suverénně ovládla Kanada s dnes nepředstavitelným skórem poměru vstřelených a inkasovaných branek 110:3 v šesti zápasech. Ve finále si Kanaďané poradili s Američany výsledkem 6:1, pro které se jednalo o jedinou prohru na turnaji. Je zajímavé, že až do tohoto zápasu vůbec neinkasovali a jejich skóre tak bylo 73:6. Na třetím místě se umístila Velká Británie, která v boji o bronz porazila Švédsko 4:3.
Zdroje:
Jak porazila Kanada čs. mužsvo. Lidové noviny. 2. 2. 1924, s. 4. ISSN 1802-6265.
Třetí den v Chamonix. Národní listy. 2. 2. 1924, s. 5. ISSN 1214-1240.
Kanaďané v Chamonix drtí náš team hockeyový. Večer. 29. 1. 1924, s. 4
Hockey – Olympiada. Čas. 12. 1. 1924, s. 8.
Foto:
DOBROVODSKÝ, V. a V. PACINA. Zimní olympijské hry v obrazech: z dějin zimních olympijských her od I. her roku 1924 v Chaminix k XV. hrám roku 1988 v Calgary. Praha: Olympia, 1987.