fbpx
Sociální sítě

AKTUALITY

Českoslovenští hokejisté odehráli 1. zápas na ZOH přesně před 97 lety. Na úvod turnaje schytali debakl od Kanady

Českoslovenští hokejisté odehráli 1. zápas na ZOH přesně před 97 lety. Na úvod turnaje schytali debakl od Kanady

Přesně před 97 lety odehrála československá hokejová reprezentace první zápas na zimních olympijských hrách. Ty se v roce 1924 konaly ve francouzském městě Chamonix a prvního zimního olympijského hokejového turnaje se zúčastnilo celkem 8 zemí. Českoslovenští hokejisté obsadili 5. pozici společně s Francií.

pozn. Nejednalo o první hokejový turnaj na olympijských hrách. Poprvé se totiž konal na LOH v Antverpách v roce 1920, nicméně hokej tam tehdy nebyl považován za olympijský sport, ale o sport ukázkový. Zpětně byl tento turnaj uznán jako první mistrovství světa.

V Chamonix bylo osm celků rozděleno do dvou skupin. Skupinu A tvořila kromě Československa i Kanada (zastoupená hráči celku Toronto Granites), Švédsko a Švýcarsko, skupinu B USA, Velká Británie, Francie a Belgie. V každé skupině se hrálo systémem každý s každým a do finálové skupiny postoupily dva týmy. Hrálo se na tři třetiny po 25 minutách.

Československý tým od počátku provázely problémy. O rok dříve vyvrcholily spory v československém hokeji mezi kluby, doprovázely ho ale i osobní neshody. Fakticky došlo ke vzniku Československé asociace kanadského hokeje (ČSAKH), která se odštěpila z Československého svazu hokejového (ČSSH). Jednu dobu se dokonce zdálo, že bude účast na turnaji zrušena. Konečná soupiska byla tímto sporem ovlivněna, jelikož jediný nominovaný hráč hrající v klubu hlásícím se k ČSAKH byl Josef Maleček, který dostal účast vojenským rozkazem.

V konečné nominaci byli tito hráči:
brankáři: Jaroslav Stránský, Jaroslav Řezáč,
obránci: Otakar Vindyš, Valentin Loos, Jaroslav Pušbauer,
útočníci: Jaroslav Jirkovský, Josef Šroubek, Josef Maleček, Miloslav Fleischmann, Jan Palouš, Jan Fleischmann, Jan Krásl, Ludvík Hofta.

Zimní olympijské hry v Chamonix začaly 25. ledna, o tři dny později proběhly první zápasy hokejového turnaje. Českoslovenští hokejisté do turnaje vstoupili proti favorizovaným Kanaďanům. Z Národních listů z 2. 2. 1924 víme, že zápas začal ve 14:45. Dále se v těchto novinách dočteme: „Nástup a šílené tempo Kanaďanů bylo ohromující a přivedl hned na počátku prvé minuty touš do branky Čechoslováků. (…) Po prvé brance k všeobecnému překvapení vzpamatovali se Čechoslováci, nasadili břitké tempo a několikráte prorazili obranu Kanaďanů, takže výborný brankář kanadský musel několikráte zachraňovati. Výkony a tuhý odpor Čechoslováků byl obdivuhodný a dostávalo se mu hojného uznání. (…) Akrobatické a bruslařské výkony přeskoků, výpadů, obratů a úžasné techniky holí Kanaďanů jsou vysvětleny hlavně tím, že mužstvo jejich po tři léta pilně hraje a trainuje každoročně po šest měsíců v témž sestavení. Za těch okolností nezbylo našemu mužstvu než soustřediti se k obraně, přičemž ovšem neopomíjelo žádné příležitosti k útoku. Zvláště vynikali v našem mužstvu Šroubek, Maleček, Vindyš a Loos. Náš brankář zachránil v nespočetných případech.“ Zápas ale i přesto skončil debaklem v poměru 0:30.

Jiný pohled na zápas se objevil v Lidových novinách 2. 2. 1924, kde se píše: „Smutné jsou to zprávy a smutná to byla podívaná. Však již naši první den, když viděli Kanaďany, řekli: »To bude čtyřiadvacet–nula nejméně!« Báseň, pohádka, ohromné, úžasné, to vše už se mohlo říkat, když tito lední ďábli trenovali. Tu rychlost, tu jistotu, co oni, nikdo neměl a jako champion Evropy muselo proti nim nastoupit Československo – a naložili mu tedy 30:0! Je to strašné, ale nic jiného nebylo možné očekávat a výsledek je úplně v poměru sil obou mužstev.

Československo si ve skupině připsalo prohru i v utkání se Švédy výsledkem 3:9. Jedinou výhru českoslovenští hokejisté zaznamenali proti Švýcarům, které porazili 11:2. Zároveň se jednalo o jejich konec na turnaji, jelikož se nedostali do finálové skupiny.

Turnaj suverénně ovládla Kanada s dnes nepředstavitelným skórem poměru vstřelených a inkasovaných branek 110:3 v šesti zápasech. Ve finále si Kanaďané poradili s Američany výsledkem 6:1, pro které se jednalo o jedinou prohru na turnaji. Je zajímavé, že až do tohoto zápasu vůbec neinkasovali a jejich skóre tak bylo 73:6. Na třetím místě se umístila Velká Británie, která v boji o bronz porazila Švédsko 4:3.

Zdroje:
Jak porazila Kanada čs. mužsvo. Lidové noviny. 2. 2. 1924, s. 4. ISSN 1802-6265.
Třetí den v Chamonix. Národní listy. 2. 2. 1924, s. 5. ISSN 1214-1240.
Kanaďané v Chamonix drtí náš team hockeyový. Večer. 29. 1. 1924, s. 4
Hockey – Olympiada. Čas. 12. 1. 1924, s. 8.
Foto:
DOBROVODSKÝ, V. a V. PACINA. Zimní olympijské hry v obrazech: z dějin zimních olympijských her od I. her roku 1924 v Chaminix k XV. hrám roku 1988 v Calgary. Praha: Olympia, 1987.

Komentáře

Leave a Reply

Instagram

Více z AKTUALITY