fbpx
Sociální sítě

NHL EXPERT

10 NEJHORŠÍCH TREJDŮ DEKÁDY (2/2)

10 NEJHORŠÍCH TREJDŮ DEKÁDY (2/2)

Možná si to ještě všichni fanoušci nejen NHL, ale všeobecně každého sportu ve světě neuvědomili, ale starší ročníky mohou říci, že mají za sebou odfanděnou, odsledovanou další dekádu. Je tomu skutečně tak. Sezóna 2018/19 byla tou poslední, která se oficiálně započítávala mezi mezi roky 2010-2019. Zpětně se tedy můžeme podívat na deset nejhorších výměn v NHL provedené v uplynulé dekádě.


Ihned na úvod bychom chtěli samozřejmě upozornit, že se našich 10 vybraných výměn nemusí shodovat s Vašim myšlením. Pokud tomu tak skutečně i bude, svůj názor můžete pochopitelně sdělit níže v komentářích či na facebookových stránkách, kde rádi prodiskutujeme vaše argumenty.

Dále bychom chtěli říci, že následujících deset vypsaných trejdů není seřazeno v žádném žebříčku od nejméně nejhorší po ten absolutně nejhorší ani nijak podobně. Nýbrž všem jsme dali stejnou hodnotu, jestli si je už sami seřadíte do určitého pořadí, to už necháme jen na Vás.


Vybrat 10 nejhorších trejdů mezi lety 2010 až 2019 bylo opravdu těžké. Ale abychom se pochopili, slovo ‘nejhorších’ může znít trochu úplně netrefně, jelikož vlastně většinou jde o výměny, kde jeden tým neskutečně získal, zatímco právě ten druhý neskutečně prohrál. Bereme to tedy z pohledu klubů, který onen trejd prohráli na celé čáře.

Adeptů jsme měli nakonec více než deset, i když jsme na začátku si mysleli, že najít alespoň 10 opravdu příšerných výměn za uplynulou dekádu bude těžké. Naštěstí ovšem v lize dlouhá léta působil Peter Chiarelli, který má prsty hned ve třech následujících transakcích.

Eriksson, R. Smith a další 2 hráči z Dallasu do Bostonu za Tylera Seguina a další 2 hráče

Peter Chiarelli konečně na scéně. Představte si tu sílu Bruins, kdyby v ní i nadále figuroval Tyler Seguin a doplňoval už tak skvělé útočníky jako Bergeron, Marchand, Pastrňák či Krejčí. Ovšem tehdejšímu generálnímu manažerovi Bruins se nelíbilo, jak je Seguin málo silný v osobních soubojích, řekl o něm, že není vhodný pro Bruins a vytrejdoval jej do Dallasu společně s Rich Peverleym a Ryanem Buttonem za Louie Erikssona, Riellyho Smitha, Matta Frasera a Joe Morrowa. Všech šest ostatních hráčů již působí v jiných týmech, zatímco Seguin se stal hvězdou Stars, hvězdou ligy. Kanadský střelec nasbíral v dresu Dallasu Stars již 464 bodů ve 469 zápasech, až do roku 2027 se může těšit ročnímu průměrnému platu 9,850 miliónů dolarů a může se pyšnit ziskem Stanley Cupu i zlatem z MS.

Thomas Vanek z Buffala do NY Islanders za Moulsona, podmíněné 1. kolo 2014 a 2. kolo 2015

Pamatuje si ještě někdo na Thomase Vaneka v dresu Islanders? Zřejmě málokdo. Přiznám se, že i mně to úplně vypadlo. No, každopádně stalo se díky výměně dne 27. října v roce 2013. Islanders poslali do Buffala za něj Matta Moulsona, podmíněné 1. kolo v draftu 2014, které naštěstí obětovat nemuseli, a 2. kolo v roce 2015, ze kterého si Sabres mimojiné vybrali Brendana Guhleho, jehož letos použili k trejdu za Brandona Montoura. Rakouský útočník na Long Islandu odehrál pouhých 47 zápasů, neboť ještě tu sezónu byl před uzávěrkou přestupů vytrejdován do Montrealu Canadiens za Sebastiana Collberga a výběr ve 2. kole. Vanek později přiznal, že stěhování se Islanders do Barclays Center bylo primárním důvodem toho, aby neprodloužil smlouvu. Jinak ovšem hrál v první lajně vedle Tavarese a Okposoa, o nichž řekl, že to byla nejlepší formace, v jaké kdy hrál.

Griffin Reinhart z NY Islanders do Edmontonu za 16. a 33. volbu v draftu 2015

Tým z Long Islandu v roce 2012 hned ze 4. místa draftoval Griffina Reinharta, vkládal do něj velké naděje, ovšem dobře poznal, že se jedná o hráče, jenž svůj potenciál zřejmě nikdy nenaplní. Naštěstí se na křesle generálního manažera Oilers vyskytoval během draftu 2015 zrovna Peter Chiarelli, který jej z nějakého důvodu chtěl a obětoval za něj nepochopitelné. První i druhé kolo. New York Islanders si následně z 16. příčky vybral Mathewa Barzala a 33. volbu použili k zisku 28. volby (Anthony Beauvillier). Beauvillier je legitimním členem sestavy a Barzal je dnes centrem číslo jedna Islanders, získal i trofej pro nejlepšího nováčka sezóny a dosud nasbíral velmi solidních 147 bodů ve 166 zápasech. Kdežto Griffin Reinhart odehrál v Edmontonu jen 29 zápasů a dnes působí na farmě Golden Knights.

Adam Larsson z New Jersey do Edmontonu za Taylora Halla

Peter Chiarelli do třetice! Dne 29. června 2016 se stalo něco, co zřejme dodnes nechápe nikdo. Tehdejší GM Oilers z nějakého důvodu vinil Taylora Halla za neúspěšné výsledky svého týmu a vyměnil ho do New Jersey Devils za zadáka Adama Larssona, který už tehdy prokazoval mnohem menší potenciál než jednička z draftu 2010. Také je zajímavostí, že Chiarelli vlastně vytrejdoval nejen jedničku, ale také dvojku (Seguin) z onoho draftu. Taylor Hall ihned ve své druhé sezóně za Devils získal Hart Memorial Trophy, podíval se také poprvé v kariéře do vyřazovacích bojů a už několik let patří za jednoho z nejlepších křídelníků v celé lize. Menším pozitivem pro tým z Kanady je alespoň to, že Adam Larsson je obráncem pro NHL oproti G. Reinhartovi, ovšem přinejlepším do druhého obranného páru.

Thompson, Sobotka, Berglund, 1. kolo 2019 a 2. kolo 2021 ze St. Louis do Buffala za O’Reillyho

Buffalo Sabres sice vědělo, že musí vytrejdovat Ryana O’Reillyho, což vždy sníží jistě hodnotu hráče, ovšem ne až na takovou, za kterou byl nakonec O’Reilly vytrejdován. Výměna se udála 1. července 2018 a stala se jedním z důvodů, které přinesli letos Blues zisk prvního Stanley Cupu v historii. Kanadský centr byl nejlepším defenzivním útočníkem sezóny a klíčovým hráčem St. Louis ve vyřazovacích bojích, což potvrdil ziskem Conn Smythe Trophy. Zatímco Patrik Berglund odešel do Švédska, Sobotka patřil k nejhorším útočníkům v lize a Thompson snad ani z poloviny zatím nenaplnil svůj potenciál. Spásou pro Šavle může být Ryan Johnson, draftovaný letos z 31. pozice, případně výběr ve 2. kole o dva roky později, původní výběry Blues, které Buffalo získalo v trejdu za Ryana O’Reillyho.


Další adepti: Ilya Kovalchuk z Atlanty do New Jersey. 1. kolo (Forbort) z Floridy do Los Angeles za 1. kolo (Bjugstad) a 2. kolo (vytrejdováno do Minnesoty). Mike Richards z Philadelphie do Los Angeles za Waynea Simmondse, Braydena Schenna a 2. kolo 2012. Ryan Miller z Buffala do St. Louis za Jaroslava Haláka, Chrise Stewarta, Williama Carriereho, 1. kolo 2015 a 3. kolo 2016.


1 Komentáře

1 Komentáře

Leave a Reply

Více z NHL EXPERT