fbpx
Sociální sítě

NHL EXPERT

BAD CLASS: Cody Ceci

(Foto: theleafsnation.com)

BAD CLASS: Cody Ceci

V roce 2012 si jej na draftu vybrala Ottawa Senators z celkového 15. místa. Cody Ceci měl pomoci Eriku Karlssonovi a být tím klíčovým mladíkem, který posune Senátory zpět mezi elitu ligy, v níž se Ottawa uplynulou dekádu rozhodně nacházela. Jistě vzpomínáte na éru okolo Daniela Alfredssona a Jasona Spezzy, v níž si chvíli zachytal také i Dominik Hašek. Osud však byl proti.


Cody Ceci navíc pochází přímo z Ottawy. Už před draftem jej chtěla většinou fanoušků Senators do svého týmu, neboť o něm bylo známo, že je velkým fanouškem tohoto celku již od dětství. Málokdo navíc pochyboval o jeho talentu. Všechno do sebe zapadlo, až to bylo divné. Ani jeden ze 14 týmů před Ottawou si jej skutečně nevytáhnul, a tak Sens z 15. volby měli jasno.

Jenže nejen fanoušci, ale i vedení klubu z hlavního města Kanady se zmýlilo.

Kanadský obránce se do prvního týmu probojoval definitivně před sezónou 2014/15, když ročník předtím odehrál za Senators 49 utkání, tedy stále pendloval mezi áčkem a farmou.

Ovšem protože byl Ceci u fanoušků oblíbený, měli s ním velkou trpělivost v celé organizaci. Věřili, že jeho výkony se postupem času zvednou, že se jen potřebuje více vyhrát, nasbírat více zkušeností.

Opak byl však pravdou. Mistr světa z roku 2016 od nástupu do NHL podával pravidelně špatné výkony, mnohdy býval až nejhorším obráncem svého týmu, někdy dokonce nejhorším hráčem. Nyní se píše rok 2019 a vedení Senátorů si dobře uvědomilo, že Ceci zřejmě nikdy nebude tím hráčem, kterým měl být.

Trápení a trápení

Do výše přiloženého grafu jsme se rozhodli zařadit pokročilé statistiky Cody Ceciho už od sezóny 2015/16, abychom započítali i skvělou jízdu Ottawy z ročníku 2016/17, kdy skončila druhá v divizi a ve vyřazovacích bojích to dotáhla až do sedmého utkání konferenčního finále proti Pittsburghu Penguins.

Ani to však nijak Cecimu neprospělo. Dnes 25letý obránce konstantně poslední čtyři ročníky předváděl špatné výkony, což se odráží i v jeho číslech. Jistě, můžeme zmínit, že měl u Senators nelehkou roli, když většinu startů na ledě začínal v defenzivní zóně kluziště, ovšem i přesto jeho čísla jsou až hrůzostrašná.

Pro lepší představu. V celé lize za poslední 4 sezóny při odehraných alespoň 4 000 minutách při hře 5-proti-5 najdete pouze jednoho horšího hráče ve statistice ‘Corsi’, a sice Marca Staala z New Yorku Rangers. Druhý je skutečně Cody Ceci.

Mohli jste tedy i namítat, že přeci působil v jednom z nejhorších týmů ligy, možná v úplně tom nejhorším. Ano, to mu jistě také neprospívalo. Nejvíce by to znát však mělo být v relativním přepočtu vůči spoluhráčům. Ceciho najdeme ovšem hned na třetím nejhorším místě mezi všemy beky Senators, kteří za poslední 4 ročníky odehráli v dresu Ottawy alespoň 1 000 minut. Horšími byli pouze Harpur a Phaneuf. Můžeme tedy říci, že všichni spoluhráči Sens v uplynulé sezóně (kromě Harpura samozřejmě) hráli bez Ceciho lépe než s ním.

Jestliže se snad divíte, že Senators s tímto zadákem došla trpělivost zrovna v době, kdy jsou v té největší přestavbě kádru, tak se nedivte. Jak bylo řečeno, Ceci podává konstantně špatné výkony již od vstupu do ligy a za poslední tři ročníky navíc nezaznamenal jediný výrazný posun ve svých výkonech. To se pochopitelně odráží i na podílu střeleckých pokusů pro tým, jak můžete vidět ve výše přiloženém obrázku.

142 zblokovaných střel v sezóně 2018/19. Třicáté místo napříč celou ligou. Je to však pozitivní číslo? Není. Naopak to značí, že býváte pravidelně přehrávání, což vás pochopitelně pak nutí k blokování, neboť puk na hokejce nemá váš tým, nýbrž ten soupeřův.

Tragédie a tragédie

Abychom ale nezakládali naše fakta pouze na standardních statistikách, můžeme se o jeho špatné hře přesvědčit i v jeho rozehrávce z obranného pásma. Druhý nejhorší mezi beky Ottawy i přesto, že, při vší úctě k Senators, není konkurence nijak velká.

A to že jste lepší než Mark Borowiecki, no, to je zřejmě snad každý obránce v lize. Kdo není, měl by rovnou pověsit brusle na hřebík. Že má Borowiecki jinak stále práci v NHL? O tom se jednou možná i napíše kniha, v jejímž názvu by nemělo chybět slovo “zázrak”.

Cody Ceci to ale přecijen dokázal. V uplynulé sezóně bránil svoji modrou čáru, velmi důležitá činnost obránců, hůře než Borowiecki. To je rozhodně výkon hodný k zapamatování.

Závěr

Cody Ceci už několik sezón patří mezi nejhorší hráče celé ligy a je až k nevíře, že mu Toronto Maple Leafs, kam byl během léta vytrejdován, vyplácet v následujícím ročníku 4,5 miliónů dolarů! Za co? Jen tak mimochodem, to je o 450 tisíc více, než bude průměrně za rok dostávat Jake Gardiner další 4 sezóny.

Fanoušci Javorových listů se rozhodně nemají na co těšit, neboť je velmi pravděpodobné, že jej Mike Babcock bude rád stavět společně s Morganem Riellym, nejlepším bekem Toronta, kterému už tak nohy v uplynulých sezónách rád svazoval parťáky jako Nikita Zaitsev či Ron Hainsey.

Díky větší kvalitě mužstva se dá sice očekávat, že čísla v pokročilých statistikách jako ‘Corsi’ či očekávání gólů u Ceciho pravděpodobně stoupnou, ovšem v relativním přepočtu vůči spoluhráčům je očekáváme ještě horší, dost možná nejhorší napříč všemi beky Maple Leafs.

Čtyři a půl miliónů dolarů.

Komentáře

Leave a Reply

Instagram

Více z NHL EXPERT