fbpx
Sociální sítě

NHL EXPERT

GOOD CLASS: Michael Frolík

GOOD CLASS: Michael Frolík

Českého útočníka Michaela Frolíka čeká letos poslední sezóna z jeho pětiletého kontraktu, který podepsal v létě 2015 s týmem Calgary Flames. Pokud se během sezóny nedohodne s kanadským celkem na jeho prodloužení, pak se stane opět nechráněným volným hráčem, ovšem dá se předpokládat, že ve 32 letech už bude mít menší možnosti jako tehdy. Přitom ale stále platí za velmi platného hráče.


Rodák a odchovanec Kladna byl draftován v roce 2006 týmem Florida Panthers z celkového 10. místa. Celek z jihu USA do něj vkládal nemalé naděje, které ovšem Frolík nedokázal naplnit. I přesto se časem, konkrétněji během vyřazovacích bojů na jaře 2013 ještě v dresu Chicaga a následujících dvou sezón ve Winnipegu, zařadil mezi nejspolehlivější a nejlépe bránící křídla v celé lize.

Což výborně vyhodnotil management Calgary Flames a v létě 2015 s ním uzavřel smlouvu hned na pět let za 21,5 miliónů dolarů. Ať už odehraje český hokejista svůj nadcházející ročník jakkoliv, celkově se Plamenům tato investice rozhodně vyplatila.

Tkachuk – Backlund – Frolík

Frolík se ihned po svém příchodu do týmu z provincie Alberta našel vedle Mikaela Backlunda, taktéž spolehlivě bránícího útočníka, a časem se k nim přidal mladík Matthew Tkachuk. Společně vytvořili jednu z nejlépe bránících formací v celé NHL.

Výše přiložený graf krásně dokazuje, jak se vzájemně tito tři doplňovali, doplňují a předpokládáme, že budou i doplňovat v dalším ročníku, pokud se Tkachuk stihne domluvit s vedením Flames na nové smlouvě před jeho startem.

Samozřejmě nelze diskutovat o tom, že právě Matthew Tkachuk má z těchto tří hráčů jednoznačně největší potenciál udělat co nejlepší kariéru, ovšem jistě by jednou, až třeba bude on sám končit kariéru, neměl zapomenout na tyto dva parťáky, kteří mu v jeho začátcích doslova chránili záda, zakrývali jeho defenzivní nedostatky a především ho vcelku rychle doučili velmi dobrému pozičnímu bránění, díky čemuž se Tkachuk velmi rychle vypracoval ve velmi dobrého levého křídelníka do prvních dvou formací.

Tato lajna spolu nastupuje tak často, že Frolík s nimi při hře 5-proti-5 za poslední dva ročníky odehrál více než 1000 minut. S jakým dalším spoluhráčem se pak český útočník vyskytoval na ledě nejčastěji? Mark Jankowski. Pouhých necelých 160 minut.

S Johnnym Gaudreauem, největší útočnou hvězdou Flames, pak vítěz Stanley Cupu z roku 2013 odehrál za stejné období pouhých 82 minut. Zajímavostí ovšem je, že společně vykazovali ve statistice ‘CF%’ číslo vyšší než 60. Možná by nebylo úplně na škodu je společně zkoušet více.

Skutečně se investice vyplácí?

Tvrdili jsme, že podepsat pětiletý kontrakt s dnes 31letým hokejistou byl ze strany Calgary dobrý krok, který se vyplácí. Pochybujete? Pak si tedy ještě jednou pozorně prohlédnětě výše uvedený graf s pokročilými statistikami Michaela Frolíka z období jeho druhé až čtvrté sezóny v dresu Flames, tedy z posledních tří odehraných ročníků.

Držitel dvou bronzových medailí z Mistrovství světa v ledním hokeji od počátku byl deklarován do pozice bránícího útočníka, jenž zpravidla nastupoval proti nejlepším útokům soupeře. Aneb statistika ‘ZSR%’ v níž nalezneme nízké číslo 44,86.

I přes svoji roli ovšem Calgary s ním na ledě byli nebezpečnějším týmem než protivník. Aneb mít při takto náročných úkolech ve statistikách ‘Corsi’ i ‘Fenwick’ procentuální čísla vyšší než 56? To je něco famózního a v našem státě stále nedoceněného.

V USA a Kanadě už dlouhá léta je za jednoho z nejlépe bránících křídelníků považován Andrew Cogliano, dlouholetý hráč Ducks, jenž byl letos vytrejdován do Dallasu Stars, proto jsme se rozhodli zveřejnit srovnání těchto dvou borců za poslední tři sezóny.

S ledovým klidem můžeme konstatovat, že Frolík předváděl velmi podobné, dokonce možná ještě i lepší výkony než útočník Hvězd.

Léto 2020

Dá se předpokládat, že následující letní tzv. ‘off-season’ bude pro Michaela Frolíka velmi klíčová. Bude to zřejmě totiž jeho poslední možnost, jak si přijít k většímu obnosu peněz před následujícím úpadkem výkonů, jež se dají k jeho věku již bohužel očekávat.

(Foto: nhl.com)

Jestliže český útočník bude i v sezóně 2019/20 nastupovat po boku Matthewa Tkachuka a Mikaela Backlunda, nasbírá opět přes 40 bodů, což k jeho roli je vynikající příspěvek, měly by se najít minimálně dva, tři týmy, které se o něj poperou a mohly by mu nabídnout i kontrakt na 3 roky s minimálním průměrným platem 4 milióny dolarů na rok.

Tak či onak Česká republika má v Michaelovi Frolíkovi pro mladé hokejisty velký vzor, jak správně bránit z pravého křídla a zároveň by bylo dobré podotknout, že by si bývalý útočník Panthers, Blackhawks či Jets u nás zasloužil mnohem větší kredit za svoji dosavadní kariéru, než se mu doposud dostává, neboť hokej není jen o gólech a asistencích.

2 Komentáře

2 Comments

Leave a Reply

Instagram

Více z NHL EXPERT