fbpx
Sociální sítě

MISTOVSTVÍ SVĚTA U20

Češi byli Američanům rovnými soupeři a vybojovali cenný bod

Po prohře s Německem se čeští hokejisté dostali do nepříjemné situace, kdy museli obrat o body USA nebo Kanadu. V dopoledních hodinách se navíc objevila informace, že do dnešního zápasu se Spojenými státy americkými kvůli menším zdravotním problémům nenastoupí brankářská jednička Lukáš Dostál a centr druhé formace Jan Šír. Do branky se tak poprvé na turnaji postavil gólman Lukáš Pařík, v útoku nastoupilo pouze 11 hráčů.

Přestože hráči i trenéři mluvili o tom, že jejich hru komplikují častá vyloučení, už ve třetí minutě si Češi zahráli první oslabení. To ale skončilo už po 50 sekundách, kdy se prosadil Shane Pinto. Následně byla k vidění další velká šance amerického týmu – útočník Cole Caufield trefil tyč Paříkovy klece.

V 10. minutě obránce českého týmu Karel Klikorka našel svého parťáka z obrany Libora Zábranského, který prostřelil vše, co mu stálo v cestě. Jednalo se teprve o druhou střelu českého výběru na americkou branku.

Následovalo několik neúspěšných pokusů na obou stranách kluziště – na straně USA nevyužili své obrovské příležitosti Zegras ani Pinto, na straně českého výběru neuspěli například Pekař a Raška.

V čase 18:16 využil dvojnásobnou početní výhodu po krásné souhře s Teplým a Pláškem svým druhým gólem v utkání Libor Zábranský. Do šaten tak Češi odcházeli s překvapivě příznivým skóre 2:1.

Jenže Američané srovnali skóre na 2:2 hned na začátku druhé třetiny při signalizované výhodě. Střelcem této branky byl Arthur Kaliyev.

Odpovědět na tento gól mohla dvojice Plášek-Jeník, druhý jmenovaný ale těsně minul Knightovu branku. Do velké příležitosti se dostal Otakar Šik, kterého do samostatného úniku v oslabení vyslal Jan Myšák, ale neproměnil. Přestože se českým hokejistům podařilo toto oslabení ubránit, nedlouho po jeho skončení se stejně Američané radovali z gólu na 3:2, tentokrát se po nádherné Zegrasově přihrávce prosadil Jack Drury.

Češi se ale nevzdávali, ale i přes pěkné šance Čajky nebo Pláška se odcházelo do kabin za stavu 2:3 pro USA. Hůře než nepříznivý výsledek ale vypadalo zranění Jana Jeníka, který se závěrečnou sirénou zůstal po souboji ležet na ledě. Jeník se kvůli zranění kolena do zápasu nevrátil a zítra by měl, dle televizních reportérů, podstoupit vyšetření.

Českým hokejistům se vydařil vstup do třetí třetiny a šli si za vyrovnáním, i když trenéři mohli točit pouze 10 útočníků. Ve 47. minutě dostal puk do americké sítě obránce Šimon Kubíček, ale jeho branka nebyla pro nedovolené bránění brankáři Ondřejem Pavlem uznána. Kouč Varaďa zkusil i coach challenge, ale rozhodčí své původní stanovisko nezměnili.

České mladíky tento výrok ale ještě více popostrčil a o necelé dvě minuty později si Kubíček bod přeci jen připsal, když na gól přihrál Petru Čajkovi.

Když Češi ustáli vyloučení za příliš mnoho hráčů na ledě a dvě obrovské šance Američanů, kdy Paříkovi pomohla branková konstrukce, schylovalo se k prodloužení.

V něm nejprve zahrozili Američané, následně měli puk na hokejce více domácí hráči. Pak si ale přeci jen favorit vytvořil tlak a prodloužení přesnou střelou ukončil Cole Caufield.

I přes prohru čeští mladíci zanechali v zápase se Spojenými státy pozitivní dojem. Hráli na hranici svých možností a favoritovi byli rovným soupeřem. Jak cenný bude tento bod, ukáže zítřejší duel mezi Německem a Ruskem. Jedinou kaňkou tak zůstává zranění Jana Jeníka.