fbpx
Sociální sítě

NHL EXPERT

GOOD CLASS: DYLAN LARKIN

Brace Hemmelgarn-USA TODAY Sports

GOOD CLASS: DYLAN LARKIN

Detroit Red Wings nezažívá zrovna nejlepší léta, poslední roky vcelku pravidelně bojuje v draftové loterii o nejvyšší příčky, když do vyřazovacích bojů se podíval naposledy v roce 2016. Připsal si pouze jedno vítězství v pětizápasové sérii s Tampa Bay. Světlo na konci tunelu tu však Red Wings mají. Nejen, že v létě usedl na post generálního manažera Steve Yzerman, ale v kádru mají michiganský poklad jménem Dylan Larkin.

Rudá křídla se rozhodla v roce 2014 v prvním kole, z celkově patnáctého výběru draftovat Larkina, přičemž některá média silně spekulovala o tom, že ho na pódiu management Detroitu vyhlásil spíše díky tomu, že je od malička fanouškem Red Wings na úkor jeho hokejových schopností.

Uběhlo pět let a novináři se zmýlili. Skauti Red Wings se naopak trefili do černého. Dylan Larkin naskočil do NHL v sezóně 2015/16 a od samého počátku prokazoval jasný potenciál, aby jednou mohl být lídrem celé ofenzívy.

Dnes jím je. Samozřejmě nutno podotknout, při vší úctě k Detroitu, že onen kádr tohoto celku za poslední léta není nijak oslnivý a po postupných odchodech Pavla Datsyuka a Henrika Zetterberga ztratila svoji tvář nejen ofenzíva, ale vlastně celý tým. Zdá se ale, že byla znovu nalezena.

Tahoun se vším všudyZačneme standardní tabulkou CF% (‘Corsi For %’), kterou již jistě znáte z předchozích analýz. Sami už tak víte, o čem výše uvedené sloupce vypovídají. Ale pro jistotu: Dylan Larkin táhne své spoluhráče k lepším výkonům, respektive v případě Nyquista je třeba užít minulý čas táhnul.Abdelkader, Helm, Mantha a Nyquist jsou čtyři útočníci, kteří v minulém ročníku strávili s Larkinem nejvíce času na ledě při hře 5-na-5 a jediný Anthony Mantha dokázal vykazovat solidní čísla i bez pomoci michiganského rodáka. U ostatních třech vidíme až žalostný propad.Není to ovšem náhoda. Dylan Larkin byl vloni totiž opravdu vynikající, odehrál elitní ročník, který je ovšem přehlížen, neboť Detroit jinak vykazoval špatné výsledky a byl vcelku brzy ze hry o postup do vyřazovacích bojů.

Americký útočník se v průměru na 60 minut snažil dostat svůj celek do ofenzivní zóny kluziště více než třicetkrát! Ve výše přiloženém grafu můžeme zpozorovat, že podobných čísel dosahoval z celého týmu už pouze jen Andreas Athanasiou. Larkin po celou sezónu byl jasným lídrem každého útoku, ve kterém nastoupil. Bezpochyby.

Hodláte tvrdit, že snad přeceňujeme jeho výkony? Co potom ale řeknete k tomu, že Dylan Larkin byl osmým nejlepším hráčem v celé lize na vstupy do soupeřovy defenzivní třetiny hřiště? Nechal za sebou i taková jména jako Nikita Kucherov, Jack Eichel, Leon Draisaitl, Evgeni Malkin či Auston Matthews.

Zbrklé nahazování na branku? Nikdy!Jestliže jsme výše vychválili Larkinovy vstupy do ofenzivní zóny, nesmíme opomenout také jeho tvůrcí schopnosti. Dylan Larkin je prototyp moderního útočníka NHL. Umí střílet, je vynikajícím bruslařem, má solidní poziční hru, šikovné ruce, hraje trpělivě a hlavně veliký přehled o svých spoluhráčích.

Když bychom nazvali útočníka Detroitu ‘královským nahrávačem’ nebyli bychom daleko od pravdy. ‘Royal road’ přihrávky jsou pasy, které putují z pravé či levé poloviny kluziště na druhou. Jsou považovány společně s přihrávkami zpoza brány za ty nejnebezpečnější. Larkin v nich kraluje. A co víc? Ve velkém případě jsou jeho pasy tak dokonalé, že jeho spoluhráči je mohou zužitkovat střelou z první (tedy ‘one timer’).

Když se pak podíváme do kolonky tečí (‘deflection’) nalezneme tam nulté číslo. To vypovídá o tom, že absolvent michiganské univerzity odmítá nahazovat puky na branku s jakýmsi doufáním, že kotouč bude tečován. Dále také můžeme vypozorovat, že Larkin je dost pod průměrem v přihrávkách směrem na modrou čáru. Aneb útočník Red Wings se snaží hledat spoluhráče v co nejlepších pozicích, ze kterých je velká šance ke skórování a vloni se mu to také náramně dařilo.22letý forvard vskutku odehrál elitní ročník a pokud na něj naváže, již se bezpochyby zařadí mezi nejlepší útočníky na světě. Už dnes je útočníkem číslo jedna celku Detroit Red Wings a výborně nakročil k tomu, aby nahradil nedávné klubové tváře Pavla Datsyuka a Henrika Zetterberga.

Komentáře

Leave a Reply

Instagram

Více z NHL EXPERT