fbpx
Sociální sítě

Aneta Vlčková

Hlinka Gretzky Cup startuje v pondělí

Hlinka Gretzky Cup startuje v pondělí

Pouhých pár dní zbývá do startu Hlinka Gretzky Cupu. Turnaj, který se v posledním desetiletí tradičně konal pod názvem Memoriál Ivana Hlinky, se po dvou letech vrátí na naše území. Vloni se tento světový pohár pořádal pod názvem Hlinka Gretzky Cup a poprvé od roku 1996 se stala hostující zemí Kanada. Letošní ročník se však opět vrátí na zimní stadion do Břeclavi a Piešťan.

Právě tyto dvě hostitelské země se v loňském ročníku utkaly o 5. místo. Ze souboje vyšla nakonec vítězně Česká republika, když slovenský výběr porazila výsledkem 8:3. Česká osmnáctka by však v letošním ročníku jistě raději navázala na výkony z předchozích dvou let. V roce 2016 se našim juniorům povedlo poprvé v historii turnaj ovládnout. Ve vypjatém finále porazili výběr USA výsledkem 4:3. Na české soupisce zářila například jména Zadina, Nečas, Chytil nebo Kaut. Rok 2017 dovedl juniory znovu až do finále. V posledním zápase však Češi podlehli Kanadě a z Břeclavi si odvezli stříbrné medaile.

I letošní ročník jistě nabídne rychlý hokej a zajímavá jména. Mezi největší hvězdy bude nepochybně patřit kanadský centr Quinton Byfield. Mladému útočníkovi je stále teprve 16 let a podle předběžných odhadů by měl na draftu obsadit druhou nebo třetí příčku. V loňské sezóně byl Byfield dokonce vyhlášen nejlepším nováčkem CHL. V základní části pomohl svému týmu ze Sudbury 29 góly, ke kterým přidal 32 asistencí. Mezi zajímavá jména patří také Cole Perfetti, 17letý kanadský centr, který v uplynulé sezóně nasbíral v základní části 74 bodů (37 + 37). Perfetti momentálně září v OHL a očekává se, že bude taktéž draftován v první desítce. Pozornost je třeba obrátit také na kanadskou obranu, ve které bude nejspíš hlavní postavou Jamie Drysdale. Tento 17letý obránce by měl být nejen díky vysokému počtu bodů (7 + 33) draftován mezi prvními 20 mladíky.

Kanada jistě patří k největším favoritům, kteří budou útočit na obhajobu zlatých medailí z loňského domácího šampionátu. Těšit se však můžeme i na mladíky z ostatních výběrů. Mezi největší talenty Švédska bychom mohli zařadit například Ziona Nybecka. Tento švédský útočník byl letos v dubnu součástí zlatého týmu na Mistrovství světa do 18 let. Zlaté medaile si z tohoto šampionátu odvezli i jeho reprezentační kolegové – Calle Clang a Jesper Wallstedt. Oba dva budou s největší pravděpodobností letos v Piešťanech střežit švédskou branku. Druhý zmiňovaný má doma navíc i dvě bronzové medaile z Mistrovství světa do 17 a 18 let. Ve švédské obraně stojí jistě za pozornost také dvojice mladíků, kteří by mohli být příští rok draftováni v prvním kole – Emil Andrae a Helge Grans. Talentované hráče však bezpochyby představí i výběry ostatních zemí.

Z českých řad byla nominována brankářská trojice – Pavel Čajan, Jan Bednář a Nick Malík. Poslední zmiňovaný však do turnaje z důvodu zranění nenastoupí. Na jeho pozici ho nahradí vsetínský Jakub Málek. Nejmladším hráčem českého výběru bude 16letý obránce Stanislav Svozil. Mezi jeho kolegy v obraně budou patřit například Marek Bláha ze Sparty nebo litvínovský Ondřej Baláž. V útoku si naši pozornost nepochybně získá Jan Myšák. Tento talentovaný litvínovský centr odehrál v loňské sezóně v extralize 37 zápasů a i letos bude patřit mezi stabilní opory týmu. Podle současných odhadů by měl být v příštím roce Jan Myšák nejvýše draftovaným Čechem. Dalšími výraznými jmény budou jihlavský Tomáš Chlubna, olomoucký Tobiáš Handl či Pavel Novák, který působí v Českých Budějovicích. Loňskou sezónu v zahraničí odehrál pouze Dominik Binias, který působí ve švýcarském klubu HC Fribourg-Gottéron. Zahraniční angažmá však v následující sezóně čeká například i kapitána Michala Guta, který nastoupí v týmu Everett Silvertips (WHL). Do zámoří ho bude následovat i reprezentační kolega Ivan Ivan, ten zamíří do kanadské QMJHL.

Česká reprezentace se v Břeclavi představí v sobotním přípravném zápase proti USA. Následně ji čekají zápasy ve skupině proti Švýcarsku (5.8.), Finsku (6.8.) a Kanadě (7.8.).

Komentáře

Leave a Reply

Instagram

Více z Aneta Vlčková