fbpx
Sociální sítě

AKTUALITY

Jako David a Goliáš! Češi zaskočili silné Rusy

Domácí mistrovství světa juniorů bylo zahájeno zápasem dvou odvěkých rivalů – České republiky a Ruska. Český tým se však z pozice outsidera postaral o první překvapení turnaje, když silnou Rudou mašinu přetlačil 4:3.

Čeští trenéři do boje s Rusy poslali čtyři kompletní útočná tria a tři obranné dvojice. Českou svatyni se pak jal bránit Lukáš Dostál. Avšak první změna v sestavě nastala již po 52 vteřinách hry, kdy Voronkov srazil ve středním pásmu Jakuba Lauka a ten si ošklivě poranil vazy v kolenu. Do zápasu už nenaskočil, zítra podstoupí magnetickou resonanci a podle výsledků se bude jednat o jeho dalším působení na šampionátu.

Jako by tato nepříjemnost tým ještě více nabudila a hned za dvě minuty mohla ostravská aréna poprvé jásat. Šimon Kubíček golfovým úderem propálil Askarova. dalších 5 minut český výběr odehrál jako z říše snů, což logicky a zaslouženě vyústilo v další branku. Tentokrát přesně z úniku trefil benjamínek Jan Myšák.

Euforie, která cloumala halou však dlouho nevydržela. O tři minuty později se z přesilovky prosadilo Rusko a vrátilo se do zápasu. Rusové začali český celek výrazně přehrávat a to vedlo i k laciným faulům. Sborná se nemýlila ani v další přesilovce a vedení bylo v tu ránu tatam.

Tým Václava Varadi do druhé třetiny vstoupil velmi odhodlaně a všeobecnou ruskou převahu úspěšně eliminoval poctivým forcheckingem, týmovým výkonem a odhodláním. Poslední jmenovaný aspekt se promítl v gólové situaci pardubického Matěje Blümela, když se i přes dotírajícího ruského obránce nevzdal puku, vyjel si do dobré pozice a střelou mezi lapačku a beton rozvlnil síť za zády Askarova i potřetí. Radost opět netrvala dlouho – za pouhých 45 sekund po špatném rozebrání hráčů srovnal Zamula.

Avšak výběr s lvíčkem na prsou vytrval ve své aktivní hře a dostával Rusy místy pod tlak. To těžce pošramotilo psychiku Rudé mašiny a ta si vykoledovala tři fauly v řadě! Čechům byla nabídnuta přesilovka 5-3 po luxusních 40 vteřin, čehož přesnou trefou využil Jan Jeník.

Ve třetí třetině nastala změna v ruské bráně, kdy Miftachov zastoupil Askarova. Rusové se o vyrovnání snažili, seč jim síly zbývali, avšak marně. Lvíčata dokázala veškeré nájezdy zneškodnit a navíc v brance zazářil brněnský odchovanec Dostál.

Juniory po dnešní senzaci čeká den volna. 28 prosince v 15:00 hodin vyzvou Německo.