fbpx
Sociální sítě

HOKEJ

V Jekatěrinburgu mám důležitou pozici. Už mě ani neberou jako cizince, říká Jakub Kovář.

V Jekatěrinburgu mám důležitou pozici. Už mě ani neberou jako cizince, říká Jakub Kovář.


V ruském Jekatěrinburgu působí již sedmým rokem a svými výkony si vybojoval pozici brankářské jedničky. Český gólman Jakub Kovář se aktuálně připravuje na play-off, které jeho tým již zanedlouho čeká. Jak hodnotí dosavadní výkony Avtomobilistu? A proč se letos nezúčastní žádné z reprezentačních akcí?


Kubo, v letošní sezóně jste vychytal už sedm čistých kont a v této statistice jste v KHL nejlepší. Vaším rekordem je osm shutoutů v základní části. Co myslíte, dokážete tuto metu ještě vyrovnat nebo dokonce překonat?

Do konce základní části zbývá 6 zápasů, tak s tím třeba ještě něco udělám 🙂

Jste také nejvytěžovanějším brankářem ligy, odchytal jste již téměř 2700 minut. Jak tuto zátěž nejen fyzicky, ale také psychicky zvládáte?

Měl jsem to tak vždycky. Rád chytám pokud to jde, trenéři to vědí. Pochopitelně je to náročné, i proto začínám dlouho před sezónou přípravu, abych byl pokaždé na nový ročník připraven co nejlépe.

Během letošní sezóny jste navíc stihl zaznamenat hned čtyři asistence, stejný počin se povedl i vašemu kolegovi Romanu Willovi. Zkoušel jste někdy během své kariéry trefit také branku?

Ke střílení jsem se ještě nedostal 🙂

Jaké máte vztahy s kolegy Grossem a Galkinem, které svými konstantními výkony do branky moc nepouštíte?

Jsou to mladí kluci, je s nimi legrace. Za ty roky si zvykli, že hodně chytám. To ale neznamená, že by nemakali. Snažím se na ně být někdy ostřejší, když vidím, že něco flákají. Mě samotného jejich dobrá práce v tréninku motivuje a žene kupředu.

Jste v kontaktu s dalšími českými gólmany v KHL? A když hrají vaše týmy proti sobě, hecujete se navzájem?

Nejsem, párkrát jsme si napsali s Romanem Willem. Hodně v kontaktu jsem s Júliusem Hudáčkem, za ty roky tady už se dobře známe. Jinak mám celkově v lize už spoustu kamarádů, v podstatě v každém týmu, proti kterému hrajeme. Ale na nějaké hecování já nejsem, spíš se po zápase pobavíme, co je u koho nového.

Základní část KHL končí už 27. února, tedy za méně než dva týdny. Jak hodnotíte dosavadní výkony Jekatěrinburgu?

Sezóna je nejtěžší za poslední čtyři roky, máme výrazně slabší tým. Uvidíme, třeba když nepůjdeme do play-off s velkým očekáváním, spíš se nám povede překvapit.

Avtomobilist si nedávno zajistil místo v play-off. Jak se na vyřazovací část těšíte?

Do play-off je ještě daleko. Je třeba dobře odehrát zbývající zápasy a pak už to vypukne.

V Jekatěrinburgu působíte již sedm let. Máte v kabině výsadní postavení, i když jste cizinec?

Myslím, že už mám důležitou pozici. Už mě tu ani neberou jako cizince. Jsem tu opravdu hodně dlouho.

KHL teď necháme stranou. Sledujete výkony Českých Budějovic, za které jste hrál celkem pět sezón, v extralize?

Sleduji výsledky, každé kolo zjištuji, jak Budějovice hrály.

Co říkáte na formu vašeho bratra Honzy, který působí ve švýcarském Zugu? Jste spolu v kontaktu?

Brácha si drží stabilní výkonnost, což je jedna z jeho největších předností.

Trénujete společně mimo sezónu třeba nájezdy? Kdo v nich má lepší úspěšnost?

Netrénujeme v létě spolu. Párkrát jsme se sklouzli, ale kvůli tomu, že nebydlíme ve stejném městě, navíc hrajeme v různých ligách, kde máme odlišné začátky a konce sezón, na to není čas.

Co se reprezentace týče, naposledy jste za ni nastoupil v roce 2019. Tehdy jste odehrál celkem pět zápasů v rámci Carlson Hockey Games a Euro Hockey Challenge. Před pár dny jste na svém Instagramu zveřejnil informaci, že se letos k žádné reprezentační akci nepřidáte. Proč tomu tak je? A máte v plánu se k národnímu týmu alespoň do budoucna vrátit?

Na reprezentaci je nejhezčí to nadšení fanoušků. Vzhledem k tomu, že se letos bude celá sezóna odehrávat před prázdnými tribunami, to nemá absolutně žádný smysl. Navíc moje rodina letos nedostala víza do Ruska, jsem tu celou sezónu sám. Proto jsem ani na vteřinu nepřemýšlel, že bych se ucházel o místo na mistrovství světa, které proběhne někde na uzavřeném hotelu v prázdné hale. Není mi 25 let, abych i z takového turnaje měl radost.

Po sezóně vám v Jekatěrinburgu končí smlouva. Máte v plánu s klubem prodlužovat nebo chcete zkusit novou výzvu? Třeba i v jiné zemi?

Myslím, že přidám ještě minimálně jednu sezónu tady.

Nakonec jedna otázka mimo hokej. Před pár lety jste si vyzkoušel filmovou roli. Zahrál jste si v komedii Zdeňka Trošky Babovřesky 2 po boku Radka Smoleňáka, Ondřeje Pavelce, Jakuba Voráčka a Jiřího Tlustého. Jak na natáčení vzpomínáte a kývnul byste i nyní na nějakou filmovou nabídku?

Natáčení mě bavilo moc, poznal jsem fajn lidi z filmového průmyslu. Je to ale časově náročná aktivita. Já rozhodně nabídku hrát ve filmu už nikdy nedostanu 🙂

Autor: Jan Spurný

Komentáře

Leave a Reply

Instagram

Více z HOKEJ