fbpx
Sociální sítě

NHL EXPERT

BAD CLASS: Patrik Laine

Foto: twitter

BAD CLASS: Patrik Laine

Finský útočník byl draftován z druhé celkové volby v roce 2016 týmem Winnipeg Jets a leckdo by mohl tvrdit, že naplňuje svá očekávání. Vždyť zatím v každém ročníku nastřílel alespoň 30 branek. Je ovšem opravdu tak dobrý, jak se očekávalo? Proč tedy se stále nedohodl na novém kontraktu s Winnipegem Jets?

Sepsat a zařadit stále teprve jednadvacetiletého útočníka do ‘bad class’ je těžší oříšek. Ovšem fakta a čísla budou mluvit jasně. Jen upozorňujeme na to, že jestliže se nyní nachází v té špatné třídě, neznamená to, že se v ní musí pohybovat i za několik let. Budoucnost nezná nikdo z nás. Posuzovat můžeme jen minulost v přítomnosti.

Winnipeg Jets poslední léta patří mezi pravidelné účastníky play-off a jeho složení útoku patří mezi nejlepší v celé lize. Bezpochyby. Scheifele je legitimním centrem číslo jedna, Blake Wheeler patří mezi nejlepší pravé křídla na světě a hráči jako Nikolaj Ehlers či Kyle Connor jsou jednoznačně hráči pro první dvě formace.

A Patrik Laine? Jeho očekávání byla a stále jsou vysoká, jeho střela je možná nejlepší v celé lize hned po Alexanderu Ovechkinovi, jeho přínos na přesilové hře je tím pádem vynikající. Tady ovšem náš výčet jeho předností může skončit a také končí.

O vicemistrovi světa z roku 2016 je všeobecně známo, že velmi často střídá dobré období s těmi špatnými. Aneb po anglicky ‘streaky boy’. Pokud se ovšem podíváme na poslední dva ročníky Laineho, přičemž v sezóně 2017/18 nastřílel hned 44 branek a nasbíral velmi slušných 70 bodů, zjistíme, že převažují rozhodně ty špatná období.

Ve výše uvedeném grafu jsme vmístili čtyři spoluhráče, kteří za uplynulé dva roky odehráli s Patrikem Lainem nejvíce času ve hře 5-na-5. Sloupce hovoří jasně. Každý z nich vykazoval na ledě lepší čísla než s ním. Největší propast najdeme u Nikolaje Ehlerse, který jinak patří mezi nejlepší hráče na držení puku v celé lize.

Co tím sledujeme? Jednoduše. Aby Patrik Laine byl svému týmu užitečný nejen při přesilovce, ale alespoň zčásti i při vyrovnaném počtu hráčů na ledě, musíte k němu dát dva hráče, kteří ho potáhnou. Dosud totiž jinak 21letý útočník neprokázal jedinou schopnost, že by dokázal pozvednout výkony svých spoluhráčů. Naopak je tahá dolů.

PATRIK LAINE: Podrobnější čísla za poslední dvě sezóny

Rel CF%: -3,57 (nejhorší z celého týmu)

Rel xGF%: -8,09 (nejhorší z celého týmu)

ZSR%: 57,19 (nejlepší z celého týmu)

Uvedená čísla hovoří jasně. Při přepočtu vůči spoluhráčům je Laine nejhorší mezi všemi hráči Jets, kteří za Winnipeg v posledních dvou sezónách odehráli alespoň tisíc minut, logicky je nejhorší také v kolonkách ‘corsi’ a ‘expected goals for’. To tedy znamená, že každý jeho spoluhráč vykazuje lepší čísla, když je na ledě právě bez finského útočníka. Že u ZSR% v závorce svítí slovo nejlepší? Pochopte to správně. V tomto případě to znamená, že Laine dostává z celého týmu nejvíce startů v ofenzivní zóně. Vypovídá to o tom, že i realizační tým kanadského celku si je vědom jeho špatné hry a snaží se mu tedy usnadnit jeho pobyt na ledě co nejvíce.

Uvedli jsme, že Laine dosud neprokázal schopnosti, aby táhnul svůj útok. Potvrzuje to i výše uvedený obrázek, na kterém jsou uvedeni útočníci Jets a jejich vstupy do ofenzivní zóny v uplynulém ročníku.

Podle dostupných statistik se rodák z Tampere pokoušel dostat do soupeřovy defenzivní zóny s pukem na hokejce nebo přihrávkou na spoluhráčovu hůl průměrně 16,75x za šedesát minut. Průměr celé ligy mezi útočníky byl 19,30. Hned sedm jiných útočníků Stíhaček se o to pokoušelo vícekrát. Nikolaj Ehlers, o němž jsme se bavili již výše, se zastavil na čísle 25,97. Tak by měl hrát forvard, jenž je hlavní postavou svého útoku.

Dosavadní čísla jasně prokázaly, že Patrik Laine zatím rozhodně nenaplnil svá očekávání. Jeho největším problémem je rozhodně bruslení, které je v moderní NHL klíčovým prvkem pro každého hráče, tudíž bude jistě zajímavé sledovat vývoj finského hráče v dalších letech, jak se s tím popasuje.

I přesto všechno si ale myslíte, že je Fin užitečným hráčem pro Stíhačky, protože má onu skvělou střelu? O té samozřejmě nikdo nepochybuje a Jets ji umí v přesilovkách perfektně využít. Ovšem následující tabulka započítává přínosy a negativy hráčů nejen při vyrovnaném počtu hráčů na ledě, ale také právě v početní výhodě či v oslabení.

Nejhorší útočník Jets?

Patrik Laine.

Komentáře

Leave a Reply

Instagram

Více z NHL EXPERT