fbpx
Sociální sítě

NHL EXPERT

GOOD CLASS: Jaccob Slavin

Foto: cardiaccane.com

GOOD CLASS: Jaccob Slavin

Carolina Hurricanes je tým, který musí analytici doslova milovat. Tým z Raleighu totiž dává hodně prostoru svým zaměstnancům v tomto oboru, mají velké slovo při různých transakcích a Hurikáni také patří v pokročilých statistikách k nejlepším týmům v NHL už několik sezón, což se odvíjí i na výkonech samotných hráčů. Poměrně potichu zde pak vyrostl jeden zadák, sice stále nedoceněný, jenž se zařadil mezi nejlepších dvacet beků ligy – Jaccob Slavin.

Canes se v posledním ročníku dočkali po dlouhé době výraznějšího úspěchu, když se probojovali až do konferenčního finále, kde je ovšem v pouhých čtyřech zápasech smetli Bruins z Bostonu. I přesto mohou být v Raleighu jistě spokojeni, mají rozhodně na čem stavět a nebylo by divu, kdyby se v nejbližších letech opět dostali tak daleko.

Velkou zásluhu pak na tom má Jaccob Slavin. Nejlepší obránce Hurikánů poslední tři sezóny.

Pozitivní čísla

• Modrý sloupec: CF% with – Statistika corsi při účasti Slavina se svým spoluhráčem na ledě.
Oranžový sloupec: Slavin CF% without – Statistika corsi Slavina při účasti na ledě bez onoho spoluhráče.
Žlutý sloupec: CF% without Slavin – Statistika corsi onoho spoluhráče při účasti na ledě bez Slavina.


Ani jeden z výše uvedených grafů pod 50%. Zajímavé, že? Aneb, jak bylo řečeno, Hurikáni patří skutečně v pokročilých statistkách k nejlepším týmům v celé lize, tudíž pro větší znalce nejsou tyto čísla zase tolik překvapivá.

Tak či onak to vypodívá o tom, že Carolina s Jaccobem Slavinem na ledě své soupeře přehrává. Nejvíce minut má americký zadák odehráno s Brettem Pescem, defenzivním obráncem, společně nastupují pravidelně proti nejlepším útokům soupeře. Rod Brind’Amour letos ovšem dával Slavinovi i prostor vedle ofenzivněji naladěnějšího obránce: Dougie Hamiltona. Vyplácelo se. Společně, jak můžete sami vidět, své soupeře doslova válcovali. ‘Corsi’ nad 57% je totiž vynikající číslo.

Chtěli bychom jen upozornit, abyste v grafech nepřehlédli ‘2016-2019’. Ony statistiky jsou tedy nejen z poslední sezóny, ale rovnou z posledních třech ročníků, v nichž, jak jsme poznamenali, byl Slavin tím nejlepším bekem Hurricanes.

Jistě, mohli byste namítat, že Hamilton letos byl ještě lepší, vykazoval ještě lepší čísla než americký zadák, draftovaný v roce 2012 až z celkové 120. pozice, ovšem pro to máme jednoduché vysvětlení, jednoduchý argument.

ZSR%. Aneb procentální podíl vhazovaní, kterých se hráč účastnil v útočném pásmu ze všech vhazování, kterých se hráč účastnil v útočném a obranném pásmu (střední pásmo se nezapočítává).

U Slavina vidíme číslo 48,63. V rámci ligy je to jen něco málo pod průměrem, mohli bychom tedy říci, že zase tolik defenzivních úkolů zřejmě nedostává. Ovšem opět to jde opět ruku v ruce s výkony Canes. Oni jsou totiž pouze dva zadáci v celém týmu za poslední tři sezóny, jež měli toto číslo pod 50 procenty. Slavin a Pesce. Velká anomálie. U Dougie Hamiltona nalezneme číslo 54,65. Tedy hned o šest procent vyšší. Velký rozdíl. Je tudíž logické, že Carolina s bývalým zadákem Bruins či Flames na ledě vyprodukuje více střeleckých pokusů než s Jaccobem Slavinem.

Defenzivní monstrum

Slavin možná nikdy nebude tzv. sexy jméno jako například Karlsson, Burns či Doughty, neboť zřejmě nikdy nenasbírá 60 bodů v sezóně, proto se mu asi nikdy nedostane ten zasloužený kredit, který by si zasloužil. Neboť to, co americký zadák neudělá vepředu, naprosto bravurně vynahradí vzadu.

V bránění modré čáry byl letos Slavin mezi třemi nejlepšími beky svého celku. Společně s Calvinem De Haanem a Brettem Pescem, dalšími nedoceněnými obránci. V ‘Breakup%’, tedy v tom, kdy naprosto čistě a efektivně nejen zabránil soupeřovi vejít do ofenzivní zóny s pukem na hokejce, ale rovnou také získal puk a založil útok svého týmu, byl s De Haanem ten nejlepší. Velmi často pak také donutil své protihráče puk pouze nahodit (‘Dump%’).

V čem spočívá největší síla Jaccoba Slavina? V rozehrávce z obranného pásma. V tom je pětadvacetiletý obránce naprostá elita napříč celou ligou. V rámci celého týmu měl suverénně nejvíce úspěšných přesných přihrávek na své spoluhráče z obranného do středního pásma (‘Exit Passes’). Mimochodem v lize vykázal za uplynulý ročník čtrnáctý nejlepší výsledek v této statistice.

Dále můžeme z onoho posledního grafu jednoduše vyčíst, že společně s Justinem Faulkem byl nejlepším obráncem klubu z Raleigh při vyvážení puku z obranného pásma do středního s pukem na své hokejce (‘Carries’).

Minimum zakázaného uvolnění (‘Icings’) a nejméně chybných ‘exitů’ ze své zóny společně s Brettem Pescem.

Vynikající kontrakt

Jaccob Slavin-Brett Pesce zaslouženě patří mezi absolutně nejlepší defenzivní páry v rámci celého hokejového světa, Slavin sám o sobě je vskutku vynikajícím obráncem, velkým pokladem Carolina Hurricanes.

Dámy a pánové, všechny tyto jeho bravurní služby, které stále teprve 25letý zadák odvádí, mají Canes pojištěné až do roku 2025 s “pouhým” ročním průměrným platem 5,3 miliónů dolarů! Bezpochyby se jedná o jednu z nejlepších smluv v NHL z pohledu generálního manažera.

Nebo je snad někdo, kdo by nechtěl mít ve svém týmu jednoho z dvaceti nejlepších obránců ligy za takový peníz?

Komentáře

Leave a Reply

Instagram

Více z NHL EXPERT