fbpx
Sociální sítě

NHL EXPERT

Vstup do NHL se blíží. Co očekávat od nováčka z města Seattle?

Vstup do NHL se blíží. Co očekávat od nováčka z města Seattle?

NHL přijme 32. tým pro ročník 2021/2022 a opět se tak vyrovná počet celků v jednotlivých konferencích. O vstupu Seattlu do nejvyšší zámořské hokejové soutěže rozhodla rada guvernérů už 4. prosince 2018 a tým ze státu Washington se tedy za 2 roky přidá do Pacifické divize, kde nahradí Arizonu Coyotes, která se následně přesune do divize Centrální.

Svou „front office“ (kompletní vedení klubu) už však celek ze západní pobřeží začal budovat v tomto létě. Po odchodu Davea Tippetta, jenž měl být poradcem při výběru GM a dalších členů off-ice sestavy a následném „expansion draftu“, se Tod Leiweke, prezident klubu, a filmový producent Jerry Bruckheimer, který je zároveň majoritním vlastníkem, ubrali trochu jiným směrem.

Moderní přístup

Při letošním draftu ve Vancouveru toto duo uspořádalo několik schůzek s potenciálními kandidáty na post generálního manažera týmu. V tu dobu žádného generálního manažera ještě Seattle neměl a z Vancouveru odjížděla dvojice „pouze“ s podepsanou smlouvu s jistou Alexandrou Mandrycky. Ano, jedná se o ženu. Toto jméno pravděpodobně valné většině z vás nic neříká, ovšem se jedná o velmi ceněnou datovou analytičku.

Alexandra Mandrycky je totiž jednou ze zakladatelek mezi statistickými geeky dříve populární stránky war-on-ice. Tu založila společně s Andrew C. Thomasem v roce 2014 a dohromady dostali v roce 2016 i nabídku z organizace Minnesota Wild. Tam společně vydrželi až do konce letošní sezóny. Nyní již bývalý generální manažer Wild Paul Fenton však toto duo téměř nevyužíval a s jejich názory se neztotožňoval. To se zpětně jeví jako velká pošetilost, zejména kvůli výměně Nino Niederreitera za Victora Raska, nebo několikanásobnému pokusu o trejd Jasona Zuckera. Tady se sluší podotknout, že jak Niederreiter, tak i Zucker patří mezi statisticky velmi ceněné hráče.

Celá situace ve vedení Wild dospěla k tomu, že Thomas nedostal novou smlouvu pro následující ročník a Mandrycky na to zareagovala odmítnutím své nové smlouvy a právě na konci června ji vypršel v týmu ze State of Hockey kontrakt.

Data, jež ve Wild Thomas s Mandrycky shromažďovali a na kterých pracovali, se využívala k hodnocení výkonů hráče, zkoumání jejich možností, ale také byla podkladem pro budoucí smlouvy. Informace se také dají využít k analýze platového stropu, k tvorbě sestavy a také slouží jako podklady trenérům jak hráče využívat. Analytické oddělení samozřejmě sleduje i hráče soupeřů, v jakých situací dané hráče týmy využívají, s kým nastupují a tak dále. Úkolem těchto lidí je udělat život GM a trenérů snazší a podpořit jejich rozhodnutí důkazy na základě nasbíraných dat.

Nyní se tedy Mandrycky staví do popředí sestavování 32. týmu NHL, kde se stala po odchodu Tippetta ve své podstatě prvním pracovníkem na plný úvazek, a podle mnohých ulovil Seattle velmi zručnou osobu. Na absolventku Georgia Tech jdou totiž vynikající reference.

Můžu vám toho o Alex říci tolik, ale je tu především kvůli svým znalostem a vášni. Výborně sem zapadne. Když se bavíte o analytice je to v podstatě hra čísel a pochopení věcí právě díky tomu. Není to žádné využívání intuice, ale rozhodnutí založená na faktech. A když si vezmete její znalosti těchto věcí a k tomu přidáte skvělou schopnost jejich interpretace, kdy to každý pochopí, nemohli jsme si vybrat lépe,“ řekl v červnu na adresu Mandrycky prezident Seattlu Tod Leiweke.

Je volba Francise trefou do černého?

Po přijetí do nové role, která nese oficiální název „Director of Hockey Administration“, bylo hlavní úlohou 28leté rodačky z Atlanty v Georgii spolurozhodovat o novém generálním manažerovi. Jejím úkolem bylo prostudovat historii kandidátů, ať se jednalo o drafty, výměny nebo podepisování smluv.

Tod Leiweke v ní má opravdu velkou důvěru: „My vnímáme toto odvětví (analytiku) jako velkou část úspěchu. Jsme velmi šťastní, že se k nám Alex připojila a bude jednou z hlavních postav toho co tu budujeme.

Obrázek
(Foto: twitter/@nhlseattle)

Nakonec není náhodou, že konečné slovo padlo na Rona Francise, bývalého manažera Carolina Hurricanes. Byl to právě on, kdo přijal jako tehdejší GM v roce 2015 Erica Tulskyho. Jedná se pravděpodobně o nejznámější jméno mezi hokejovými analytiky. A Tulsky pro Canes pracuje stále, navíc si nedávno vysloužil novou smlouvu na 4 roky, tedy o rok více než dostal současný manažer Don Waddell.

Byli to právě Ron Francis a Eric Tulsky, kteří položili základy pro letošní úspěch Canes a vybudovali velmi silné jádro. Navíc podpořené skvělými smlouvami pro klíčové hráče. Za výborné peníze podepsal dlouhodobé kontrakty s Jaccobem Slavinem nebo Brettem Pescem. Z Chicago Blackhawks přivedl téměř zadarmo Teuvo Teravainena. V roce 2015 draftoval Sebastiana Ahoa až z 35. místa.

To je jen několik příkladů. Samozřejmě, bývalý hráč Pittsburghu nebo Hartfordu měl i několik přešlapů, toho se nevyvaruje žádný manažer. Ale v těžkých podmínkách, kdy nemohl využívat plný potenciál platového stropu, Francis operoval výborně a postupně dával dohromady tým, který nakonec letos pronikl až do konferenčního finále.

Ron Francis, čtvrtý nejproduktivnější hráč historie NHL, tak splňuje všechny požadavky na generálního manažera nově vznikajícího týmu ve státě Washington.

• Je otevřený moderním věcem, jako jsou rozhodnutí na základě dat a využívání odborníků
• Má dobrou historii v draftování mladíků
• Dává smysluplné smlouvy

Jeho vizionářský přístup a jeho porozumění, že ze sběru dat a jejich analýzy se dá získat konkurenční výhoda, bylo přesně, co jsme hledali. Někoho takového jsme v Seattlu chtěli,“ poznamenává na příchod Francise Tod Leiweke.

Právě Francis začal postupně v Carolině Tulskyho zapojovat i do tradičních schůzek s trenéry a skauty a Hurricanes nyní pod správou majitele Toma Dundona operují podle dostupných informací hned se čtyřmi analytiky a jedná se o jedno největších oddělení v lize. (pozn.: neoficiálně týmy, nejen Canes, disponují mnohem více lidmi v tomto odvětví, nicméně nikdo nedokáže určit o koho se v klubové hierarchii jedná.)

Nyní se bude analytické oddělení Seattlu opírat především o práci Alex Mandrycky a je jasné, že pod vedením Rona Francise a Toda Leiweka nebude její pozice jen papírová, jak už ukázal právě samotný výběr generálního manažera. Nyní však bude zajímavé sledovat, jak bude organizace Seattlu pokračovat a která jména doplní významné duo Francis-Mandrycky. Pokud se zajímáte o sportovní analytiku bezesporu půjde o tým, který chcete sledovat právě z výše zmíněných důvodů.

Komentáře

Leave a Reply

Instagram

Více z NHL EXPERT