fbpx
Sociální sítě

AKTUALITY

Česká osmnáctka si zahraje na Hlinka Gretzky Cupu o páté místo

V loňském roce obsadila česká osmnáctka na Hlinka Gretzky Cupu pátou příčku. Letos jeli čeští mladíci do Břeclavi s ambicemi toto umístění vylepšit. Přání zahrát si alespoň semifinále se však ani tento rok českému výběru nevyplní.

Česká osmnáctka vstoupila v pondělí do turnaje vítězstvím nad Švýcary, které však nebylo vůbec jednoznačné. První třetinu Češi ovládli díky gólům Ivana a Nováka.Ve druhé části se ale výkon českého týmu zdál o něco nervóznější. Čeští mladíci nedokázali využít ani jednu ze dvou přesilovek, a i přes početné šance nepřešla žádná z jejich střel přes brankovou čáru. Naopak švýcarský tým dokázal dostat puk za záda gólmana Bednáře hned dvakrát. Záchranný gól Česka přišel až minutu a půl před koncem základní hrací doby, když litvínovský Ondřej Baláž nahodil puk od modré. „Byla to samozřejmě úleva, ale my jsme tomu věřili, že dáme gól, a že to uhrajeme do prodloužení nebo do samostatných nájezdů.” okomentoval situaci trenér Beran. O vítězi rozhodla až sedmá série samostatných nájezdů. Svou přesnou trefou zápas ukončil český kapitán Michal Gut.

Do druhého utkání nastupoval český tým s nadějí na další výhru, která by ho mohla posunout do semifinále. Mladíky povzbudila nejen výhra v nájezdech, ale také radost, kterou s týmem sdílel celý břeclavský stadion. Zápas s Finy se však českému výběru vůbec nepovedl a srazil šance na postup ze skupiny na minimum. O výhře rozhodla druhá třetina, ve které Češi inkasovali hned čtyři branky a prohrávali tak před domácím publikem 0:5. Ačkoliv rozhodčí poslali soupeře několikrát na trestnou lavici, čeští mladíci nedokázali využít ani jednu z přesilovkových šancí. Velká příležitost se naskytla Janu Myšákovi, když bylo proti Finsku nařízeno trestné střílení. Litvínovský centr však umístil puk za záda finského gólmana až v oslabení začátkem třetí třetiny a snížil výsledek na 1:5. Porážka českého týmu nepřinesla jen zklamání, ale také velký otazník nad účastí v semifinálovém zápase.

Českou osmnáctku čekal ten nejtěžší úkol – porazit zatím naprosto suverénní Kanadu. Severoamerický výběr talentů se pyšnil výsledkem 14:0 po dvou odehraných zápasech. Přestože se výběr Kanady skládá pravděpodobně z budoucích hvězd NHL, byli čeští mladíci odhodláni favorita zaskočit. Avšak samotná výhra nad Kanadou by týmu nestačila. K postupu do semifinále by českému výběru musela pomoci také výhra Švýcarů nad Finy. Finská osmnáctka ale bohužel v odpoledním zápase porazila Švýcary výsledkem 6:0, a to i díky hattricku teprve patnáctiletého Brada Lamberta.

Češi tak nastoupili do hry s vidinou toho, že se stanou prvním týmem, který kanadskému výběru nepodlehne. „Jsou to lidé jako my. Nevím, proč bychom je nemohli jako první na tomhle turnaji porazit.” věří kapitán Michal Gut. Přestože první gól do české brány padl až v 19. minutě, čeští mladíci Kanadu porazit nedokázali. K sedminásobné kanadské radosti přispěl také dvěma přesilovkovými góly Quinton Byfield, který je považován za jednu z hvězd nadcházejícího draftu. “To skóre je děsivé. Teď s tím ale už nic neuděláme a prostě musíme jít dál.” okomentoval výsledek zápasu obránce Bláha. Přestože Češi prohráli s Kanadou výsledkem 1:7, mohou si připsat alespoň jednu malou cenu útěchy. Na začátku třetí třetiny si Michal Gut vyjel od modré do útočného pásma a stal se prvním hráčem, který na tomto turnaj vstřelil gól do kanadské brány. Další šance však jeho spoluhráči neproměnili, a tak musel český tým odejít do kabin znovu poražený. “Kanaďané byli lepší, ale srdíčko jsme tam nechali všichni.” svěřil se po zápase kapitán Gut.

Dvě porážky a výhra po nájezdech nad Švýcarskem znamená pro český tým souboj o páté místo. O to se utká s výběrem USA. Zda Češi obhájí výsledek z minulého roku se rozhodne v pátek od 15:30.