fbpx
Sociální sítě

AKTUALITY

Pětka mladíků nově příchozích do TELH

foto: google.com, grafika: hokejmanie.com

Pětka mladíků nově příchozích do TELH

Letní pauza mezi sezónami není jen dobou „suché“ přípravy na nadcházející ročník, ale i časem přesunů hráčů mezi kluby. Do české extraligy každým rokem přichází desítky, stovkami zápasů ostřílených, zkušených hokejistů, pojďme se však společně podívat na pět talentovaných mladíků, kteří od září okusí extraligový led.


 

Pavel Jenyš (Ú, 23 let) → HC Kometa Brno

Pavel Jenyš se po pěti sezónách strávených v zámoří vrací do svého mateřského klubu, nímž je Kometa Brno. Již druhou sezonu se stal pevnou součástí brněnského výběru mladšího dorostu. V sezóně odehrál 32 zápasů s bilancí 57 (34+23) bodů. V tomtéž ročníku si poprvé vyzkoušel extraligu staršího dorostu. V roce 2014 si jej na draftu, před jeho odchodem do zámoří,  vybrala Minnesota. Následující sezónu odehrál v kanadské Ontario Hockey League (OHL), kde hájil barvy Sudbury Wolves. Zde navázal na výborné výkony z Komety a první sezónu za mořem ukončil s průměrem 0,71 bodu na zápas. Na konci listopadu v roce 2015 vyměnil Vlky ze Sudbury za tým Niagara IceDogs, se kterými došel až do finálové série, jež prohráli 0:4 na zápasy a stali se vicemistry OHL. V 17 duelech playoff si připsal 17 bodů za 8 gólů a 9 přesných přihrávek.

Příští tři ročníky strávil střídavě mezi druhou a třetí nejvyšší severoamerickou soutěží, tedy American Hockey League (AHL) a East Coast Hockey League (ECHL) pod hlavičkou šesti různých týmů.  

V dresu „se lvíčkem na prsou“ k dnešnímu datu celkem odehrál 69 utkání. Startoval například na Evropském olympijském festivalu mládeže či prestižním Hlinkově memoriálu. 

Adam Musil (Ú, 23 let) → HC Bílí Tygři Liberec

Pokračovatel slavných hokejových rodů. Syn Františka Musila a vnuk legendárního útočníka československého reprezentace Jaroslava Holíka se poprvé v životě podívá do české soutěže. Jeho mateřským klubem je jihlavská Dukla, avšak rychle se vrátil do svého rodného města, kde začal působit u nedalekého klubu Burnaby Winter Club Bntm A1-T1, který spadá do mládežnické soutěže Pacific Coast Bantam Hockey League. Svůj první ligový ročník zakončil s 98 kanadskými body jako třetí nejproduktivnější hráč týmu a šestý celé ligy. Odsud přešel přes klub Greater Vancouver Canadians až k týmu Red Deer Rebels hrající Western Hockey League (WHL). U Rebels setrval až do roku 2017, když s kapitánským „céčkem“ dotáhl svůj tým do čtvrtfinále playoff. V 274 odehraných duelech za tým Red Deer Rebels zaznamenal průměrně 0,64 bodu na zápas.

Od ročníku 2017/2018 začal pravidelně nastupovat v AHL za farmu St. Louis, které ho v roce 2015 draftovalo jako 94. v pořadí. Na konci letošního ročníku požádal o rozvázání smlouvy.

Do svých 17 let nastupoval v dresu s javorovým listem. Mistrovství světa juniorů však odehrál už v tom českém. Před MS v Dánsku odehrál v přípravě za A-tým 8 utkání.

Filip Pyrochta (O, 23 let) → HC Kometa Brno

S hokejem začal na zimním stadionu v Třebíči, kde započal i svoji kariéru v Lize mladšího dorostu. Poté se přesunul do extraligové Liberce, kde prošel mladším a starším dorostem až do juniorské ligy pro hráče do 20 let, vždy s pěkným bodovým přídělem. Na konci sezóny 2012/2013 naskočil v pěti zápasech (pozn. autora – 1 v ZČ + 4 v baráži) za tým Benátek nad Jizerou, na což navázal i v další sezóně. V té přidal rovnou 38 startů v základní části a navíc 6 ve vyřazovací. Na sezónu 2014/2015 odešel do zámoří, kde se přidal ke kubu Victoriaville Tigers. Odehrál 68 zápasů, v nichž devětkrát skóroval a 22x asistoval, jeden bod navíc přidal ve čtyřech zápasech playoff.

Rok 2016 dohrál ve Victoriaville, ale po polovině základní části přešel do Val-d’Or Foreurs, se kterým odehrál zbytek ročníku a první kolo vyřazovací části. Celkem si za sezonu 2015/2016 do statistik připsal pěkných 30 bodů. Další dva roky odehrál zpět v Liberci a z části i v Benátkách nad Jizerou. Po vydařeném reprezentačním počínání si jej vyhlídli Nashville Predators, na jejichž farmě odehrál část roku. Tu druhou strávil v ECHL.

Filip Přikryl (Ú, 18 let) → HC Škoda Plzeň

Filip se po osobně vyvedené sezóně v kanadské juniorce vrací zpět do svého mateřského klubu. Za něj odehrál první zápasy na turnaji 8. tříd. V extralize mladšího dorostu odehrál celkem 3 ročníky, během kterých vytvořil ultraproduktivní útok s Radkem Mužíkem a Martinem Langem. Roky 2016 a 2017 odehrál ve výběru mladšího i staršího dorostu celkem s 91 kanadskými body. Rok 2017 zakončil s bronzovou (s mladším dorostem) a zlatou medailí na krku (se starším dorostem). Další sezónu nastupoval v mužstvu staršího dorostu Plzně, stejně tak i v její juniorce. S prvním zmíněným výběrem opět bodoval. Tentokrát převzal medaile za třetí místo.

Minulý rok si vyzkoušel severoamerický hokej v Quebec Major Junior Hockey League v klubu St. John Sea Dogs, kde mu uvolnil místo krajan Ostap Safin. S 0,46 bodu na zápas se stal čtvrtým nejproduktivnějším hráčem svého týmu. Povedenou sezónu zakončil na MS U18 ve Švédsku. Mimo to s reprezentací vybojoval bronzové medaile na prestižním turnaji U17 World Hockey Challenge.

Rozhovor s Filipem si můžete přečíst ZDE.

Radim Šalda (O, 20 let) → Mountfield HK

Stejně jako Filip Přikryl i Radim Šalda započal své hokejové tažení v družstvu mladšího dorostu (MD) pod znakem Mountfieldu z Hradce Králové. Hned první dvě sezóny společně se svým týmem zakončil mistrovským titulem extraligy MD. V ročníku 2015/2016 odehrál 33 zápasů v extralize staršího dorostu s bilancí 22 bodů za 6 branek a 16 přihrávek. K tomu přidal premiérových 10 startů v extralize juniorů.

Na začátku sezóny 2016/2017 byl součástí reprezentačního výběru do 18 let, který poprvé v historii České republiky zvítězil na Hlinkově memoriálu (dnes Hlinka-Gretzky Cup). Pro roky 2017 a 2018 se upsal kanadskému Saint John Sea Dogs. V 62 utkáních základní části si připsal, na obránce velmi slušných, 41 kanadských bodů. V prosinci odjel na své první MS juniorů, kde s výběrem Filipa Pešána obsadil čtvrtou pozici. V pauze mezi sezónami 17/18 a 18/19 si jej na 206. pozici zvolila Tampa Bay Lightning.

V minulé sezóně se přesunul do týmu Océanic Rimouski, kde své působení ukončil s 0,54 bodu na zápas. I toto číslo poukazuje na jeho kvality, což potvrdil i na svém druhém Mistrovství světa do 20 let. To sice pro Radima vyšlo bodově „naprázdno“, ale i přesto byl nepostradatelnou součásti našich obranných řad.

Komentáře

Leave a Reply

Instagram

Více z AKTUALITY