Stále teprve 23letý útočník vlétl do slavné NHL nečekaně velmi brzy, když se v ní dokázal prosadit ihned poté, co byl draftován z 25. místa týmem Boston Bruins. Nejprve sice musel přesvědčit na farmě, kde sbíral víc jak bod na zápas, byl propuštěn i na Mistrovství světa U20, kde potvrdil roli tahouna, v pěti utkáních zaznamenal hned sedm bodů. Následně byl avšak povolán do prvního týmu Bruins a ten již neopustil. Tedy vlastně ano, když Boston nepostoupil do vyřazovacích bojů, na tři zápasy ještě pomohl farmě v play-off. To byly ale jeho poslední krůčky v AHL.
Rodák z Havířova sice první dvě sezóny nedostával tolik prostoru, kolik by zasloužil, neboť předváděl od samého začátku velmi solidní výkony. Na druhou stranu toho jistě v Bostonu litovat nemusejí, neboť opatrnějším vývojem si z něj vychovali jednoho z nejlepších střelců ligy.
David Pastrňák se v sezóně 2016/17 zabydlel v první formaci s Patrice Bergeronem a Bradem Marchandem. Klíčový moment pro následující ročníky Bruins. Toto trio totiž za uplynulé tři roky patřilo k těm absolutně nejlepším útokům v celé lize. Každý jeden z nich na tom má svůj podíl.
Patrice Bergeron je bezpochyby jedním z nejlepších two-way centrů nejen v současné NHL, ale v celé její historii. Po celou kariéru dělá své spoluhráče ještě lepšími a deptá nejlepší útočníky soupeře. Brad Marchand se v posledních sezónách nenápadně vyšplhal mezi nejlepší levá křídla v celé soutěži. Byť jeho chování není zrovna příkladné pro děti, jeho um se přehlédnout nedá. I on také vyniká velmi poctivou a skvělou prací směrem do obrany.
Pastrňák je pak někdo, koho tito dva k sobě velmi potřebovali. Asi bychom přehnali, kdybychom to podali tak, že dva Kanaďané potřebovali k sobě českou hračičku, ovšem pointa taková skutečně je. Bývalý útočník Södertälje SK je hokejistou, který rád s pukem vymýšlí různé věci, rád riskuje, a to nejen v ofenzivním pásmu, ale už i v tom středním, což si díky tomu, že má po svém boku vynikající dva oboustranné útočníky, může dovolit.
Ono duo doplňuje ovšem nejvíce svoji skvělou střelou, kterou má tak vynikající, že bychom ji mohli zařadit mezi nejlepších patnáct, možná i deset v rámci celé NHL.
Pravé křídlo Bostonu odehrálo s Bergeronem a Marchandem za poslední dva ročníky více než 1 200 minut při hře 5-proti-5. Nejvyšší porci minut následně odehrál s Davidem Krejčím, dalším českým útočníkem. Ovšem pouhých necelých 400 minut. Tak či onak i za tuto dobu ukázal, že může být prospěšný pro svůj tým i s českým kolegou.
Na výše uvedeném grafu vidíme vynikající čísla se všemi spoluhráči, bez nich, ale hlavně s nimi. David Pastrňák jednoduše umí efektivně využít dobrých spoluhráčů, ale být stále dobrým hráčem i bez nich.
Zatímco jsme zatím pěly samé ódy, je čas i na zápory. Pastrňákova poziční hra v defenzivní třetině kluziště trochu vázne. Je si toho vědom i Bruce Cassidy, který ho hned ve více než 62% případů nasadil do ofenzivní zóny na úkor té defenzivní. Není to však žádný extra velký problém, neboť Bruins díky obsazení na prvních dvou centrech v podobě Bergerona a Krejčího mají vyhráno. Oba to jsou hráči, kteří jsou směrem do obrany velmi dobří, Krejčí někdy stále i nedoceněný, díky čemuž může Pastrňák o to víc využívat svůj potenciál ve zbylých dvou třetinách ledové hrací plochy.
Jestliže poziční hra trochu vázne, o vystupování, respektive rozehrávce z obranné zóny, už to říci nemůžeme. Zde opět rodák z Havířova potvrzuje své šikovné ruce a svoji myšlenku, když se svými výstupy je nejlepším ze všech útočníků Bruins. Ano, efektivnějším než Bergeron, Krejčí či Marchand. Nutno ale podotknout, že jich ale neabsolvuje tolik jako oni.
Střelec a střelec
Útočník s číslem 88 na zádech sice má zřejmě nejlepší ruce a myšlenku v té první formaci Bruins, ale také i nejlepší střelu, kterou velmi rád a také velmi dobře využívá. Pokyny jsou rozdány naprosto jasně. Marchand drží často puk na hokejce v ofenzivní zóně, krouží okolo branky, aby hledal své parťáky z lajny. Bergeron se velmi často nachází v předbrankovém prostoru, aby si český útočník hledal místo na kruzích či mezi kruhy. Vychází jim to bravurně.
Nebýt jeho zranění v uplynulé sezóně, bezpochyby by pokořil metu 40 branek a mohl i atakovat prvenství mezi střelci v celé lize, pokud by si svoji formu udržel po celý ročník.
Obrázek krásně dokazuje, co jsme popsali výše, aneb jak funguje spolupráce mezi Marchandem, Bergeronem a Pastrňákem.
Neměli bychom jinak opomenout i na skvělou hru 23letého útočníka ve vyřazovacích bojích v NHL. 43 bodů ve 42 utkáních play-off je totiž vynikající bilance!
Český útočník momentálně zabírá v platovém stropu amerického celku 6 666 667 dolarů a vzhledem k jeho výkonům je jeho kontrakt považován za jeden z nejlepších v celé lize. Zaslouženě. No, a pokud si svoji formu udrží i následující čtyři sezóny, případně ji ještě vylepší, pak si ve 27 letech bude moci jako volný hráč říci o velmi pořádný balík peněz.
David Pastrňák suverénně patří spolu s Tomášem Hertlem a Jakubem Voráčkem mezi nejlepší tři hokejisty České republiky a troufáme si tvrdit, že ve své kariéře alespoň jednou nastřílí i 50 branek za sezónu.