-
od
NHL Expert
Český útočník Tomáš Hertl má za sebou životní sezónu se ziskem 74 bodů v 77 zápasech a zaslouženě patří spolu s Davidem Pastrňákem a Jakubem Voráčkem mezi nejlepší trojici českých hokejistů. Na základě následujících řádků si však dovolíme tvrdit, že již brzy útočník Sharks svůj osobní rekord ještě překoná.
Rodák z hlavního města České republiky byl draftován z celkové 17. pozice týmem San Jose v roce 2012. Následující sezónu si ještě odkroutil v klubu HC Slavia Praha, aby v létě 2013 se stěhoval za oceán. Tehdejší jeho rozhodnutí se sice nelíbilo kouči Vladimíru Růžičkovi, čas ovšem ukázal, že Hertl udělal správně.
Do NHL vlétl ve velmi dobrém světlě, ovšem ve 37. utkání sezóny byl ošklivě zraněn Dustinem Brownem a zbytek ročníku vynechal. Dá se bohužel říci, že tento střet, který odneslo jeho koleno, mu výrazně zbrzdil jeho hokejový vývoj, ovšem trpělivost se Žralokům rozhodně vyplatila a letos se definitivně Tomáš Hertl zařadil mezi nejlepší hráče svého týmu.
Všestranný hokejista
O Tomášovi Hertlovi můžeme s ledovým klidem říci, že je skutečně všestranným útočníkem. Svému celku totiž je platný nejen při vyrovnaném počtu hráčů na ledě, ale také i v přesilovkách, oslabení, při hře bez brankáře či bývá často obětí trenéra při míchání sestavy během utkání, protože ví o jeho dobrém přizpůsobení se jakémukoliv spoluhráči.
S jeho hrou směrem dozadu jsou trenéři Sharks nakolik spokojeni, že Tomáš Hertl je hned třetí ze všech útočníků svého celku s nejvyšším využitím na vhazování v obranném pásmu za poslední dvě sezóny. Přitom číslo 48,58 ve statistice ‘ZSR%’ jistě nemusí budit takový dojem, je to ovšem ovlivněno pochopitelně tím, že klub z Kalifornie patřil mezi nejlepší týmy NHL a tudíž se častěji vyskytoval v zóně útočné než obranné.
I přes těžší roli oproti svým spoluhráčům ovšem Hertl vykazuje velmi dobrá čísla. Mimojiné například v očekávání gólů (‘xGF%’) je šestým nejlepším mezi útočníky. Za ním najdeme například i Logana Couturea, Joea Thorntona či Kevina Labanca.
Co se týče ‘Corsi’ a ‘Fenwick’, tak vidíme opět pozitivní čísla, která značí to, že San Jose s Hertlem na ledě své soupeře pravidelně přehrávají.
Nyní pojďme ovšem k hlavnímu důvodu, proč si myslíme, že Hertl by mohl již v následujícím ročníku překonat své osobní maximum. Jeho PDO za poslední dva ročníky se totiž zastavilo na 97,92, což značí, že český útočník měl v tomto období více smůly než štěstí. Aby hráčova produktivita odpovídala jeho výkonům a linie mezi štěstím a smůlou byla v rovině, mělo by se PDO zastavit na čísle 100, což se pochopitelně stává zřídkakdy. Ovšem více smůly si v posledních dvou ročnících mezi útočníky Žraloků vybrali už jen pouze Joel Ward a Barclay Goodrow.
Jednodušeji řečeno, pokud bude mít v další sezóně český hokejista trochu více štěstí a jeho číslo ve statistice ‘PDO’ nebude nižší jak 99, tak by měl nasbírat minimálně 80 bodů.
Specialista na oslabení
Tomáš Hertl má oproti Davidu Pastrňákovi a Jakubu Voráčkovi jednu velkou výhodu. Nejen ve hře směrem dozadu při vyrovnaném počtu hráčů na ledě, ale také i přímo v oslabení je mnohonásobně lepším hráčem než oni. (Tím mimochodem nechceme říci, že je celkově lepším hokejistou, to už by bylo opět na další rozbor, který by musel být mnohem obsáhlejší, ovšem jednoduchým pohledem můžeme zase říci, že Pastrňák s Voráčkem jsou lepšími hráči směrem do ofenzívy.)
V posledním ročníku 2018/19 byl pražský rodák nejvyužívanějším útočníkem v oslabení ze všech útočníků Sharks. Není divu. Hertl totiž využívá tzv. české chytrosti a dokáže k jinak nacvičenému systému San Jose na oslabení přidávat i vlastní prvky, které se jednoduše natrénovat nedají, ale musíte je prostě mít v sobě, ať už je to nečekané vypíchnutí puku, přečtení hry, přihrávky soupeře či správné načasování forčekingu.
Právě v uplynulé sezóně svoji hru při oslabení posunul ještě na vyšší úroveň, když ve statistice ‘Corsi’ mu svítí procentuální číslo 19,47, což ho řadí na 15. místo mezi všemi útočníky napříč ligou, jež odehráli v nevýhodném počtu hráčů na ledě alespoň 100 minut. Vynikající výsledek.
Dá se navíc možná očekávat, že Hertlova porce minut na oslabení ještě stoupne, neboť celek opustili v létě Joe Pavelski a Ryan Carpenter, kteří také strávili několik minut v těchto situacích.
Velmi dobrý playmaker
Možná to leckoho překvapí, ovšem Hertla můžeme označit za velmi solidního rozehrávače, nahrávače, byť osobní produktivita tomu úplně odpovídat nemusí.
Nejvíce času na ledě strávil český rodák v posledních dvou letech s Loganem Couturem. Zajímavostí je, že při pohledu na jejich pokročilejší statistiky má tu těžší roli český útočník, přičemž v ‘Corsi’ a i, jak už bylo zmíněno, v očekávání gólů vykazuje pozitivnější čísla než nově jmenovaný kapitán Sharks.
U Evandera Kanea a Kevina Labanca pak vidíme, že bez Tomáše Hertla své soupeře ještě výrazněji přestřelují, ovšem má to jednoduché vysvětlení. Oba dva mají daleko lehčí roli a velmi často bývají nasazování na vhazování v útočné zóně oproti té defenzivní. Aneb ve statistice ‘ZSR%’ prvně jmenovanému svítí číslo 56,63 a Labancovi dokonce 57,57. Obrovský rozdíl oproti bývalému útočníkovi HC Slavia Praha.
Stále jste nevěřili, že je Hertl i velmi dobrým playmakerem? Obrázek výše snad už přesvědčil. Když se podíváme čistě na ‘Entry Passes/60’, tedy vstup do ofenzivní části kluziště pomocí přihrávky na spoluhráčovu hůl, byl v uplynulé sezóně lepší pouze Joe Thornton. Pokud vezmeme v potaz i ‘Carry-ins/60’, což jsou vstupy do ofenzívy s držením puku na své hokejce, vidíme dnes 25letého útočníka hned na čtvrtém místě mezi všemi forvardy kalifornského celku.
Jestliže jsme tedy o českém útočníkovi tvrdili, že je velmi dobrým hráčem dozadu, můžeme jako jeho přednost označit i hru ve středním pásmu směrem do ofenzívy. Velký důvod, proč si trenéři Sharks mohou dovolit Hertla rotovat i s ostatními útočníky, neboť český útočník již nejednou ukázal, že dokáže být tahounem své lajny a zároveň také být až tím ‘druhým’ ve své formaci, kde pokrývá defenzivní slabiny svých spoluhráčů.
‘GAR’ započítává mnoho statistik u jednotlivých hráčů nejen při vyrovnaném počtu hráčů na ledě, ale ve všech situacích. Bere na zřetel různé ukazatele, porovnává je a dochází pochopitelně k negativnímu či pozitivnímu výsledku.
Že je nejvýše umístěn Erik Karlsson nás nijak nepřekvapuje, neboť se jedná už několik let o nejlepšího obránce ligy společně s Victorem Hedmanem a Drewem Doughtym.
Ale…
Nejlepší útočník San Jose Sharks? Nebo možná by se spíše hodilo: nejplatnější, nejvstrannější útočník San Jose Sharks?
Dámy a pánové, český útočník Tomáš Hertl.