fbpx
Sociální sítě

AKTUALITY

Varaďův výběr veze z Permu stříbro. Jaké vlastnosti tým ukázal?

foto: Vladimir Gorshkov

Varaďův výběr veze z Permu stříbro. Jaké vlastnosti tým ukázal?

Výběr třineckého hlavního kouče Václava Varadi sice vstoupil do turnaje prohrou s domácími Rusy, ale v následujících dvou zápasech dokázal celkový dojem vylepšit dvěma sebejistými výhrami.  Z Turnaje 4 zemí si domů odváží druhé místo.

Český tým do ruského města Perm neodcestoval v plné síle, na rozdíl od domácích, kteří se na turnaji představili téměř ten nejsilnější výběr. V módu „oťukávání“ dalších hráčů dorazily i oba severské celky – Švédsko a Finsko. 

Pro český trenérský tým ve složení: Václav Varaďa, Patrik Eliáš a Aleš Krátoška, to byla také poslední možnost vidět hráče zámořských soutěží a předposlední možnost svůj tým zápasově prozkoušet. Tu úplně poslední bude mít na začátku listopadu na Turnaji 4 ve Finsku.

Češi turnajem prošli s jednou prohrou a dvěma výhrami. Co ale tým kapitána Čajky vzhledem k prosincovému mistrovství ukázal a na čem může stavět?

Obětavost

Češi do turnaje nevstoupili podle představ. S Rusy, kteří byli v téměř v nejsilnější možné sestavě, se jen obtížně dostávali do hry a byli pod velkým tlakem. Přesto i díky obětavosti jednotlivých hráčů držela ruskou mašinu zkrátka. Důkazem toho je třeba i Zack Malík, který si z Permu odvezl vzpomínku v podobě kulatého obtisku na tváři.

Odhodlání zvítězit

I když po dvou třetinách zápasu s Rusy nedisponovali vysokým procentem držení kotouče, do třetího segmentu utkání mladá lvíčata vstoupila aktivně a s elánem. Z jejich útočné hry vyplynulo i několik brejkových šancí. Agresivní dopředná hra bohužel přinesla i nepřesnosti v obraně, které Rusko potrestalo. Na urputnou aktivní hru, tentokrát i s lepší obrannou činností, navázali mladíci i v zápasech se severskými celky.

Brejkové situace a rychlost bruslení

O Češích se ve světovém hokeji traduje, že své soupeře nikdy nepřehrávali a nepřehrají rychlostí, nýbrž chytrostí. V obou vítězných zápasech své protivníky přebruslovali a došli i k několika brejkům. Jakub Lauko ze svého úniku nastřelil tyč. Další dopadlo o poznání lépe. Matěj Blümel ve vlastní oslabení přesně zavěsil, což tým nakoplo k ještě lepšímu výkonu. Na stejný výkon navázali i v boji s houževnatými Švédy. Svojí rychlost ukázal opět Čajka, dále pak Šik i Blümel.

Soudržnost

Dalo by se říct, že už je to natisíckrát ohrané klišé „máme tu nejlepší partu, kterou jsem zažil“. Sami hráči však často v pozápasových rozhovorech mluvili o soudržnosti. Dokázali to nejen výše zmíněnou obětavostí, ale i na samotném konci zápasu se Švédy, kteří neusnesli prohru a jeden z švédských hráčů atakoval toho českého. V ten moment se kolem dvojičky sesypal chumel hráčů, jež se jali svého spoluhráče bránit. Do strkanice se, trochu neobvykle, zapojil i brankář Dvořák.

Spolehlivé brankářské duo

Po předešlém mistrovství světa ve Vancouveru a Victorii, by se dalo očekávat, že post brankářské jedničky obsadí Lukáš Dostál, jež pro zbytek sezóny odešel do finského klubu Ilves. Otázkou však zůstává, zda jej klub uvolní i pro MSJ v Třinci a Ostravě. V posledních zápasech se však ukázalo, že velmi kvalitní brankářské duo může tvořit Daniel Dvořák a sparťan Jan Škorpík. Hradecký odchovanec Dvořák turnaj dokončil s oceněním pro nejlepšího gólmana a průměrnou úspěšností zákroků 93,33%.

Komentáře

Leave a Reply

Instagram

Více z AKTUALITY