fbpx
Sociální sítě

NHL EXPERT

GOOD CLASS: Claude Giroux

(Foto: YouTube)

GOOD CLASS: Claude Giroux

Chytří fanoušci, kteří sledují už léta NHL nejen jako takovou, ale i její oficiální stránky, ví, že žebříčky oficiálních ligových expertů, jak se jim teda alespoň říká, bývají často mylné, nepochopitelné, někdy až šokující. Ale i přesto nám nedají spát ty poslední dva, které jsme zde mohly zhlédnout. Jeden z nich se týká dvaceti nejlepších křídelníků dle NHL.com a Claude Giroux i Mark Stone mimo TOP10. Něco neomluvitelného, nepochopitelného.

Zatímco o útočníkovi Vegas Golden Knights jsme se v menším záběru věnovali již před uzávěrkou přestupů, nyní se vás zkusime přesvědčit o kvalitách Claude Girouxa. Mimojiné ihned na úvod za sebe mohu s naprosto klidným svědomím řici, že považuji kapitána týmu Philadelphia Flyers spolu s Nicklasem Bäckströmem za nejpodceňovanější hráče celé dekády.

V minulém týdnu se kanadský útočník stal služebně nejdéle sloužícím kapitánem Flyers v jednom kuse, když překonal Bobbyho Clarkea a jeho nejdelší půst mezi lety 1972-1979. Nutno však dodat, že největší ikona philadelphijského hokeje byla kapitánem ještě v letech 1982-1984, pokud bychom tedy počítaly všechny dny, během nichž byl Clarke kapitánem, patří Girouxovi druhé místo. Ovšem i v tomto žebříčku by měl jej také brzy překonat.

Konzistence

Claude Giroux byl z nějakých nepochopitelných důvodů umístěn v žebříčku nejlepších křídelníků až na 12. místě. Někteří tedy stále tvrdí, že rodák z Hearstu je vlastně centr, že zde nemá vůbec co dělat. To není pravda. Od nástupu Davea Hakstola v létě 2017 se totiž Giroux přesunul z pozice středního útočníka na levé křídlo. Moudré rozhodnutí.

Pouze jeden jediný hráč za poslední dva roky z pozice levého či pravého křídla nasbíral totiž více bodů, než kapitán Flyers. Nikita Kucherov. Ano, ihned za ním je Giroux. 187 bodů ve 164 zápasech.

Náhoda? Nikoliv. Kanadský útočník sklízel v létě 2017 velkou kritiku, nebylo divu. V sezónách 2015/16 a 2016/17 nasbíral totiž pouze 67, respektive 58 bodů, nejhorší ročník v jeho kariéře. Málokdo si však tenkrát uvědomoval, že Giroux tyto obě sezóny odehrál s nelehkým zraněním pravé ruky, v létě 2016 dokonce neabsolvoval z důvodu zdravotních problémů letní přípravu, což se logicky projevilo i na jeho nejhorším ročníku v NHL.

I přesto ale vykazoval stále velmi slušná čísla. Pokud vezmeme v potaz hned posledních 8 sezón Girouxa, až v sedmi z nich měl ve statistice ‘Corsi’ při hře 5-proti-5 vyšší číslo než 52%. Ona jedna sezóna se týká zkráceného ročníku 2012/13, kde stále měl číslo vyšší než 50%. Můžeme tedy jednoduše konstatovat, že Giroux rok co rok odvádí dobré až velmi dobré výkony a Flyers s ním na ledě své soupeře přehrávají.

Elitní čísla

U většiny hráčů se snažíme argumentovat nejen statistikami, ale následně čísla doargumentovat i slovy. Myslím si ovšem, že zde to nebude ani tolik potřeba. Aneb posuďte sami:

Nejvíce 80-bodových sezón této dekády:

Sidney Crosby: 6
Claude Giroux: 4
Alex Ovechkin: 4
Steven Stamkos: 4
Phil Kessel: 4
John Tavares: 4
Patrick Kane: 3
Nikita Kucherov: 3
Brad Marchand: 3
Connor McDavid: 3

Nejvíce asistencí v jednotlivých dekádách:

1920′: Frank Boucher
1930′: Marty Barry
1940′: Elmer Lach
1950′: Gordie Howe
1960′: Stan Mikita
1970′: Bobby Clarke
1980′: Wayne Gretzky
1990′: Adam Oates
2000′: Joe Thornton
2010′: Claude Giroux

Samozřejmě, tato dekáda ještě není u konce, tudíž se čísla mohou ještě hýbat, žebříčky pozměnit. Ovšem v asistencích má kapitán Flyers náskok na druhého Bäckströma hned 24 asistencí. Tudíž pokud Claude Girouxa nepotká vážnější zranění, pak by mu prvenství v té elitní skupině nemělo minout. A jakože být ve skupině s hráči jako Gordie Howe, Wayne Gretzky, Bobby Clarke či Joe Thornton je rozhodně něco velkého!

Nenápadně vynikající hráč pro oslabení

Giroux byl a možná mezi některými odborníky či fanoušky stále je považován za specialistu především na přesilové hry, zatímco při vyrovnaném počtu hráčů na ledě či oslabení už tak dobrý prý není. Svým způsobem se to dá chápat. Pokud vezmeme v potaz opět posledních osm ročníků, nalezneme 22. volbu v draftu 2006 hned na prvním místě v počtu nasbíraných bodů v přesilových hrách. Rovných dvě stě padesát. O osmnáct více než druhý Alex Ovechkin. Ovšem jestliže vezmeme v potaz pouhé poslední dva ročníky, nalezneme ho až na 12. místě. Před ním hned šest jiných křídelníků (Kucherov, Kessel, Wheeler, Rantanen, Pastrňák, Ovechkin). Pokud pozorně čtete, pak již víte, že pouze ruský útočník z Tampa Bay nasbíral celkově více bodů než Giroux.

Jednoduchou logikou tedy dojdeme k tomu, že dnes 31letý útočník musel ony body posbírat i při vyrovnaném počtu hráčů na ledě či jiných situacích, aby jich měl více než zbylá pětice křídelníků.

Hned 103 bodů ze 187 bodů získal při hře 5-proti-5. Více než například MacKinnon, Crosby, Ovechkin, Draisaitl či Marner. Více z křídelníků nasbírali pouze Kucherov, Kane, Panarin a Gaudreau. Opět elitní skupina.

Čísla mezi křídelníky v letech 2017-19:

Nasbírané body: 2. místo
Nasbírané body na zápas: 5. místo
Nasbírané body při 5-proti-5 na 60 minut: 5. místo

Alexander Appleyard, velký fanoušek Flyers ze Švédska, který se intenzivně také zajímá o podrobná čísla, přišel včera s velmi zajímavým faktem. Týká se kapitána Flyers a oslabení.

V této dekádě odehrálo hned 205 útočníků (včetně Girouxa) v situaci 4-proti-5 více než 400 minut. Víte, kdo z těchto 205 forvardů má nejlepší ‘Corsi’? Jinak řečeno jeho tým se dostal k nejvíce střeleckým pokusům ve vlastním oslabení? Ano, Claude Giroux s číslem 18,95%. Vynikající umístění mu patří také v očekávání vstřelených branek (xGF) při hře 4-proti-5. Krásné sedmé místo s číslem 18,85%.

Je tedy rozhodně na jednu stranu pro Flyers škoda, že Girouxovy minuty na oslabení v posledních letech ubyly, ovšem na druhou stranu se to dá chápat, neboť kapitán pensylvánského celku dostává hodně minut při vyrovnaném počtu hráčů na ledě i v přesilových hrách pochopitelně.

Závěr

Pro mě z nepochopitelného důvodu je i po několika prvotřídních sezónách Giroux stále všeobecně v hokejovém světě podceňován, přičemž se bezpochyby jedná o jednoho z nejlepších hráčů planety. V žebříčku nejlepších křídelníků mu rozhodně patří vyšší příčka než dvanáctá od NHL.com.. Nebo tomu stále nevěříte?

Třetí nejproduktivnější hráč této dekády za Sidney Crosbym a Patrickem Kanem. Pátý v počtu nasbíraných bodů na zápas v této dekádě s alespoň 500 odehranými zápasy. Lepší než například Ovechkin, Tavares, Benn, Hall, Getzlaf či Bäckström. A ještě zopakujeme: druhý(!) nejproduktivnější křídelník za poslední dvě sezóny, odkdy na levém křídle Giroux nastupuje.

Kapitán Flyers je již nyní jednou z největších legend Letců a má velkou šanci v bodech překonat Bobbyho Clarkea, jemuž patří první příčka. K tomu povede ještě ale dlouhá cesta. Co je pro Girouxa ale důležitější, je to že se po dlouhých sedmi letech rýsuje ve Philadelphii velmi zajímavý kádr, jenž by mohl ještě s Girouxem či Voráčkem, kteří jako jediní spolu s Couturierem zažili poslední postup Flyers ve vyřazovacích bojích v roce 2012, v sestavě stihnout zaútočit na onen vytoužený Stanleyův pohár.

Komentáře

Leave a Reply

Instagram

Více z NHL EXPERT